1. Sınıf I Sesi Öğretimi Ders Planı

ı sesini materyaller yardımıyla eğlenceli bir şekilde öğrendik.

I-ı Sesi Öğretimi

1. Sınıf I Sesi Öğretimi Ders Planı 

Türkçe dersi ı sesi öğretimi ders planı ile ilgili görseller planın sonunda yer almaktadır. 

I. Biçimsel Bölüm 

 • Ders: Türkçe 
 • Ünite: Ses Esaslı İlk Okuma Yazma 
 • Konu: "I" harfi 
 • Süre: 40 dakika 

Yöntem ve teknikler 

Tümevarım yöntemi, sözlü anlatım yöntemi, yazılı anlatım yöntemi, çözümleme ve birleşim yöntemi, soru-cevap tekniği, sesli okuma tekniği, gösterip yaptırma tekniği, beyin fırtınası tekniği.

Kaynak, Araç-Gereç, materyaller

 • Harf küpü
 • Etkinlik Kağıtları
 • Video
 • "I-ı" harfinin gösterildiği şablon
 • İlgili Görseller
 • Çalışkan Arı Yayınları etkinlik kitabı

Gezi, Gözlem ve Ödev

Deste oluşturdukları metni eve gidince resmetmeleri istenir.

Hedefler

 • Sesi hisseder, tanır ve ayırt eder.
 • Harfi okur ve yazar.
 • Harften heceler, hecelerden, kelimeler, kelimelerden cümleler oluşturur.
 • "I-ı" harfine kadar verilen harflerin bulunduğu metinleri okur.

II. Dersin İşleniş Bölümü

A. Hazırlık/Giriş Etkinlikleri  (Yaklaşık 1/4 süre)

Dikkat Çekme (Konuya Yöneltme)

Öğrencilerin dikkatini çekmek amacıyla derse video ile başlanır. Öğrencilere bugün "ı" harfini öğrenecekleri söylenir. Ardından harfin yazımı anlatılır ve harf küpü üzerinde öğrenciler ile yazımlar gerçekleştirilir.  

Güdüleme-İstekli Kılma (Neden Öğrenilmeli?)

Çocukların içinde "ı" sesi geçen kelimeleri ve cümleleri fark edip, okuyup yazabilmeleri, bu sesle ilgili farkındalık kazandırılması sağlanır.

Gözden Geçirme

Daha önce öğrendikleri sesler ile "ı" sesini birleştirerek heceler oluşturulur. Oluşturdukları hecelerden de kelimeler oluşturmaları istenir.

Hece kartları ile tahtada kelimeler öğrenciler tarafından oluşturulur bu kelimeleri defterlerine yazmaları istenir.

Kelimeler oluşturulduktan sonra öğrencilerin üçerli gruplara ayrılmaları istenir ve bulmaca etkinliği dağıtılır.

Hedef-Davranışı Söyleme

Öğretmen tarafından öğrencilere  bu deste "ı" harfini öğreneceklerini bununla ilgili cümleler kurabilme ve kısa cümlelerin olduğu metinleri okuyabilme ve yazabilme becerisine kavuşabilecekleri söylenir.

Geçiş-Açıklama

Öğretmen, öğrencilere izlettiği ve gösterdiği fotoğrafların ardına öğrencilere hissettirdiği "ı" harfinin yazımına geçeceğini söyler ve "ı" harfinin yazımını anlatır.

B. Geliştirme-Sunu/Geliştirme Etkinlikleri (Yaklaşık 2/4 süre)

Öğretmen sınıfa girer ve öğrencilere o günkü kazanımın gerektirdiği "ı" harfinin öğretimiyle ilgili bir video izletir. Videodaki "ı" harfini tanıyan öğrenciler bu dersteki harfi sezmiş olurlar bunun ilerisinde ise öğrencilere bunu destekleyecek bir de fotoğraflar gösterilir. Fotoğraflarda da "ı" harfine aşina olan öğrenciler artık tam anlamıyla "ı" harfini öğrenmeye hazır hale gelmişlerdir. Onlara "ı" harfini tanıtma başlığı altında konuyla ilgili video ve fotoğraflar ile dikkatleri toplanmış ve "ı" harfini öğreneceğini hisseden öğrenciler gördükleri ve izledikleri video ve fotoğraflarda bu harfi tanıyarak güdülenmişlerdir. Sıra ise onlara bu harfin yazımını anlatmaya gelmiştir. Öğretmen, öğrencilere "ı" harfinin yazımının, yönlerinin gösterildiği bir kartondan materyal hazırlamıştır. Bu materyal sayesinde öğrenciler defterine harfi hangi boşluğa ne derecede büyük ve hangi sırayı ve yönleri de takip ederek yazacağını görerek öğrenmiş olur. Öğrencinin bu sayede görsel zekâsı da geliştirilmiş olur. Öğrenciler için hazırlanan diğer bir materyal olan harf küpünün yardımıyla da öğrencilere yazımı gösterilen "ı" harfi tanıtılmış olur. Sıra ise bu öğrencilerin gördükleri bu kadar şeyden sonra "ı" harfinin olduğu hecelerle kelimeler oluşturabilmesini beklemeye gelmiştir. Öğretmen de tahtada gösterdiği "ı" harfinin geçtiği heceler ile kelimeler oluşturmasını öğrencilerden bekler ve onlardan dönüt alarak ne kadar kavradıklarını da görmüş olur. Öğretmenin hazırladığı bulmaca ile bu kazanımlar desteklenir.

Harfi tanıyan öğrencilerden kelime oluşturulması istenmiştir. Öğrencilerin öğrenmesini parçadan bütüne doğru yürüten öğretmen aslında tümevarım ilkesini de kullanarak sıradaki parça olan kelimelerden kısa cümleler kısa cümlelerden de kısa metinler oluşturabilmeye gelmiştir. Öğrencilerden öğrendikleri kelimelerden yararlanarak en az üç cümlenin olduğu bir metin yazmaları beklenir. Öğrencilerden harika metinler oluşturulması beklenemez önemli olan onların öğrendikleri bilgileri daha etkili bir şekilde kullanabilmeleri ve günlük hayata dönüştürebilmelerini sağlamak ve ona faydasını gösterebilmektir.

C. Sonuç Etkinlikleri (Süre-2-5 dk.)

Özetleme

Öğrencilere bugünkü öğrendikleri harfi ve yaptıkları etkinlikleri hatırlatılır ve kısaca neler yapıldığının üzerinden tekrar geçilir. 

Ödev

Öğrencilerden dersin sonunda bir sonraki ders için öğrendikleri bilgiler ve harf doğrultusunda bir resim çalışması yapması yapmaları beklenir. 

Tekrar Güdüleme

Öğretmen, bir sonraki derste bu harfle ilgili de daha çeşitli etkinlikler yapılacağını daha da çok pekiştirileceğini söyler. Ve yaptıkları resimleri de öğrencilerden isteyenlerin anlatabilecekleri konusunda bilgilendirir.

III. Değerlendirme (Sınama Durumu) Bölümü (Yaklaşık 1/4 süre)

Öğrencilere "ı" harfinin geçtiği ve o harfin geçtiği ve oluşturduğu kelimeleri bulması için bu dersin öncesinde öğretmen tarafından bir bulmaca hazırlanmıştır. Ders arasında bu bulmaca öğrencilere gösterilir ya da dağıtılır. Gruplar halinde öğrencilerin bulmacayı yapabilmeleri sağlanır ve eksikleri gözlemlenip geri bildirim verilir. Sonrasında öğrencilerin kelime oluşturmalarına sonrasında cümle ve daha sonrasında metin oluşturabilirlik seviyesine bakılıp geri dönütler verilir.

Dersin içerisinde kullanılan materyaller ve etkinlikler

"I-ı" Sesi Şablonu

I-ı Sesi Öğretimi

Harf küpü materyali:

I-ı Sesi Öğretimi

Bulmaca:

I-ı Sesi Öğretimi

Kelime oluşturma etkinliği:

I-ı Sesi Öğretimi

Türkçe dersi ı sesi öğretimi ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 38
 1. Sınıf öğretmenliği okuyorum ve şu aralar sunumlarımız o kadar çok ki bu tür örnek ders planlarını görmek çok yardımcı oluyor.Emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim. Benim de G sesi sunumum vardı. Çok yardımcı oldunuz emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. Bu konulara bu kadar ayrıntılı değinmeniz çok güzel olmuş çok farklı sitelere baktım ama hiç birinde bu kadar detaylı bulamamıştım çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Başarılı bir yazı olmuş tebrikler.

  YanıtlaSil
 5. Konudan sonra yorumları da okudum da gerçekten de sunum ve materyal açısından oldukça güçlü bir anlatım olmuş. Özellikle sınıf öğretmenliği okuyan öğrenciler için değerli bir kaynak oluşmuş.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba. Ne kadar detaylı bir paylaşım bu. Sınıf öğretmenliği okuyanlar sanırım bir hayli yararlanabilir bu bilgilerden. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 7. çok şükür bu günler geçti :))

  YanıtlaSil
 8. öğretmenlik okuyanlar ve çocukların eğitimine katkı sağlayanlar adına güzel bir paylaşım olmuş gerçekten.

  YanıtlaSil
 9. Elinize sağlık gerçekten çok ayrıntılı ve açıklayıcı bir anlatım olmuş.

  YanıtlaSil
 10. Güzel anlatım. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 11. Tek kelime ile Harika bir yazı olmuş.
  Hem sınıf öğretmenleri için hemde çocuğu yeni okula başlayacak olan bizler için süper bir paylaşım. Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 12. Çok başarılı bir çalışma olmuş tebrik ederim emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 13. Şimdi buradan bakınca ne kadarda kolay görünüyor. kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 14. Her harf için ayni yöntemler kullanilabilir ama öğrencilerin derse ulgisini çekmek gerekiyor öğrenciler sürekli yeni şeyler görmek ister bu konularla ilgili başka paylasımlariniz olacak mi merakla bekliyorum

  YanıtlaSil
 15. Eğitimciler için çok kapsamlı bir içerik olmuş. Emeklerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 16. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu sitede bu konulara değindiğinizi fark etmemiştim. Küçük.ogluma biraz öğretmek istiyorum. Adımlarınızı uygulayacağım, sevgiĺer

  YanıtlaSil
 17. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş. Bazı sesler öğrenme aşamasında hem çocuklar için hem veliler için bir eziyete dönüşüyor :)

  YanıtlaSil
 18. şimdilerde galiba ışıl ılık süt iç fişleri var.. emin değilim ama..

  YanıtlaSil
 19. Ne kadar detaylı bir paylaşım yapmışsınız.Sınıf öğretmenliği okuyanlar ve alfabeyi öğreten veliler için yararlı bir kaynak.Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 20. I sesi öğretim ders planı ile ilgili yazınız son derece açık ve net olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 21. Valla bravo tüm öğretmen ve adaylarına çok emek var gercekten.

  YanıtlaSil
 22. I sesi öğretimi ders planında bulmaca etkinliği çok güzel olmuş. Öğrencilerin eğlenerek öğrenebileceği bir etkinlik olmuş.

  YanıtlaSil
 23. I sesi ders planı her zaman ki gibi özenle anlatılmış sizin bloğunuz bir çok öğretmene ışık oluyor elinize sağlık

  YanıtlaSil
 24. Siteniz alfabeyi yeni öğrenen çocuklar için bulunmaz bir kaynak.Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 25. çok acil Ğ sesi planı lazım yardım edebilirmisiniz

  YanıtlaSil
 26. Sınıf öğretmenliği okuyorum. Ve sunumum için ders planı hazırlamaya ihtiyacım vardı. Yardımınız için çok teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil

Ad

1. sınıf,15,2. sınıf,5,3 Boyutlu Şekiller,1,3. sınıf,9,4 işlem,1,4. boyut,1,4. sınıf,5,5E Modeli,8,5E Modeli Ders Planı,8,Açı Çeşitleri,1,Açılar,1,ağırlık,1,aile,1,akran,1,aktar,2,apollo 12,1,asteroit,1,astral,1,astral seyahat,1,astral seyahat teknikleri,1,astroloji,1,ay,1,ay olmasaydı,1,Aydınlatma,1,beden,1,Beden Eğitimi,3,Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi,3,besin,1,Bilim,9,Bira Mayası,1,Birlik,1,bitki,2,böbrek,1,böbrek taşı,1,Böbrek Taşı Nedir?,1,Bölme,1,Çarpma,2,çekim gücü,2,çekim kuvveti,1,çevre,1,Çıkarma,1,çocuk eğitimi,1,çöp değiliz,1,Deneyler,1,denge,1,Deprem,1,ders planı,24,diyaliz,1,Doğal Afetler,1,Doğal Sayılar,2,Drama,3,Duygu Maskesi,1,Duygular,1,dünya,1,Dünya'nın dönüşü,1,Dünya'nın Yapısı,1,ebeveyn,1,Eğitim,37,Eğitsel Oyunlar,3,Ekvator,1,empati,1,endüstri 4.0,1,Eşlik,1,Fare Yuvası,1,Fen Bilimleri,8,Fermantasyon Deneyi,1,g harfi,1,g sesi,1,gaz birikimi,1,Geometrik Cisimler,1,geri dönüşüm,2,geri dönüşüm etkinlikleri,1,geri dönüşüm konusu,1,gökyüzü,1,Görsel Sanatlar,1,h harfi,1,h sesi,1,harf,1,harf küpü,1,harf küpü materyali,1,harf öğretimi,5,hayat,1,hayat bilgisi,4,Hayata Dair,1,Hayata Dair Sözler,1,hece,1,Hece Küpü,1,hece küpü materyali,1,huzur,2,hüzün,1,ı harfi,1,ı sesi,1,ışık yılı,1,İlk Okuma Yazma,5,kanser,1,Kara delik,1,Karışım,1,Karışımlar,1,kütle,1,Levhalar,1,Maddenin Halleri,1,Maddeyi Niteleyen Özellikler,1,Mantar,1,Matematik,11,materyal,13,materyal tasarım,8,Mayalanma,1,meditasyon,1,merkez,1,Mevsimler,1,mutluluk,2,nasıl olmalı,1,Nasıl Oluşur?,1,newton,1,Onluk,1,Onluk Birlik,1,ot,2,Oyun,3,Oyun Öğretimi,3,Oyun Örnekleri,3,Örüntü ve Süslemeler,1,p harfi,1,p sesi,1,Paket Oyunu,1,Pangea,1,Petrol,1,petrolün önemi,1,rahatlama,1,robot,1,robotlar,1,Rüzgarlar,1,Saf Madde,1,Saf Madde ve Karışım,1,Saf Madde ve Karışımlar,1,Sağlık,3,sağlıklı hayat,1,sanayi,3,Ses,1,ses kirliliği,1,ses öğretimi,5,Ses Şiddeti,1,Ses Teknolojileri,1,Ses Titreşimleri,1,Sesin İşitmedeki Rolü,1,spiral,1,Susuzluk,1,şifalı bitkiler,1,şifalı otlar,1,Takvim,1,Takvim Materyali,1,taş,1,tedavi,3,teknoloji,2,Toplama,1,Trafik Güvenliği,1,Trafik Işıkları,1,Trafik Levhaları,1,Trafik Maketi,1,Tsunami,1,Türkçe,2,Uzamsal İlişkiler,1,uzay,2,uzay boşluğu,1,uzayda zaman,1,Uzunlukları ölçme,1,Varlıkların Hareket Özellikleri,1,yapay zeka,2,Yaşam,2,yer çekimi,1,yıldız,1,yıldız sistemi,1,z harfi,1,z sesi,1,zaman bükülmesi,1,Zaman ölçme,1,
ltr
item
Bilgibirlik: 1. Sınıf I Sesi Öğretimi Ders Planı
1. Sınıf I Sesi Öğretimi Ders Planı
ı sesini materyaller yardımıyla eğlenceli bir şekilde öğrendik.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjeC_qpErKu6lxweZvvIOK65QxZdcpWPmCf6A7B9xLX4QJMtanqcL-N-pv0mISLih7_4PkClOUpfETcQZQc5uoC2XZBc2gelywKpkE8Bcyu6n2AasTcwI2ix9pgfE9twjpjvr2jNdIjAcVZ/s1600/%25C4%25B1+sesi.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjeC_qpErKu6lxweZvvIOK65QxZdcpWPmCf6A7B9xLX4QJMtanqcL-N-pv0mISLih7_4PkClOUpfETcQZQc5uoC2XZBc2gelywKpkE8Bcyu6n2AasTcwI2ix9pgfE9twjpjvr2jNdIjAcVZ/s72-c/%25C4%25B1+sesi.png
Bilgibirlik
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/i-sesi-ogretimi-ders-plani.html
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/i-sesi-ogretimi-ders-plani.html
true
9222046224268905795
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Devamı Reply İptal Delete By Ana Sayfa PAGES YAYINLAR View All BENZER YAYINLAR ETİKET ARCHIVE SEARCH ALL POSTS İsteğinizle eşleşen bir yayın bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy