Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm Ders Planı

Hayat bilgisi dersinde geri dönüşüm konusunu işledik. Öğrencilere geri dönüşüm bilincini kazandırmaya çalıştık ve geri dönüşümü yapılacak maddeleri ayırt etmelerine yardımcı olduk.

Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm

Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm Ders Planı 

Hayat bilgisi dersi geri dönüşüm konusu ders planı ile ilgili görseller planın sonunda yer almaktadır.

I. Biçimsel Bölüm 

 • Ders: Hayat Bilgisi 
 • Sınıf: 1. Sınıf 
 • Ünite: Doğada Hayat 
 • Konu: Çöp Değiliz 
 • Süre: 40 dakika 
 • Kazanım: Geri dönüşümü yapılacak maddeleri ayırt eder. (1.6.5) 

Yöntem ve teknikler 

Sözlü anlatım, Tartışma yöntemi, Soru cevap tekniği, Beyin fırtınası tekniği, İşbirlikli öğrenme, Sunuş yoluyla öğretim,

Kullanılacak araç ve gereçler

Eşleştirme Etkinliği Kartları, Şişelerden Yapılmış Geri Dönüşüm Kutuları (Plastik, Kâğıt, Pil), “Bulmaca Etkinliği, Bunları Biliyor musunuz?” Kutusu

Gezi, gözlem, ödev

Çevrelerinde gördükleri geri dönüştürebilir maddeleri gözlemleyip defterlerine yazarlar.

II. Dersin İşleniş Bölümü

A. Hazırlık Etkinliklikleri

Dikkat Çekme

Öğrencilerle çöplerle dolu bir çevre fotoğrafı gösterilip fotoğrafta ne gördükleri sorulur.
Güdüleme: Geri dönüştürülebilir maddelerin neler olduğunu öğrenmek onların artık çöplere değil de geri dönüşüm kutularına atarak tekrar kullanılmasını sağlayabileceğimizi öğrencilere söyleriz.

Gözden Geçirme

Öğrencilere çöpe attıkları maddelerin neler olduğunu ve bunları gruplamak istersen nasıl gruplayabileceğimizi sorarak onlara aslında bu konu hakkında bilgi sahibi olduklarını gösteririz.

Hedef Davranışı Söyleme

Bu dersin sonunda geri dönüşümün ne olduğunu hangi maddelerin geri dönüşümünün yapıldığını öğreneceklerini söyleriz.
Geçiş Açıklama: Tahtada gösterdiğimiz fotoğraftan sonra öğrencilerin görüşleri alınır ve bu doğrultuda derse geçilir.

B. Geliştirme Etkinlikleri

Derse etrafta çöplerin olduğu bir çevrenin fotoğrafı gösterilerek başlanır. Çocuklara fotoğrafta ne gördükleri sorulur ve cevaplar üzerinde tartışılır. Bizim böyle bir çevrenin olmasını engellemek için neler yapabileceğimiz öğrencilere sorulur ve verilen cevaplar doğrultusunda slogan hazırlayabileceğimiz öğrencilere söylenir. Sloganın ne olduğunu anlamaları için birkaç tane slogan örneği gösterilir ve sınıfı 5 gruba ayırıp her gruptan bir tane slogan hazırlamaları istenir. Hazırladıkları sloganları bir A4 kâğıdına yazıp süslerler ve sınıf arkadaşları ile bu sloganı paylaştıktan sonra sınıf panosuna asarız.
Bu etkinlikten sonra öğrencilere çöpe attığımız maddelere ne ad verdiğimizi sorarız ve öğrencilerden gelen cevaplardan doğrultusunda “atık madde” kavramına ulaşırız. Çöpe attığımız maddelerin tekrar kullanabilme ihtimalinin olup olmadığını sorup öğrencilerin görüşlerini alırız. Öğrencilerin görüşlerinden yola çıkarak bazı maddelerin tekrar kullanılabileceğinden bahsedilir. Bu maddelerin neler olduğunu yine öğrencilere sorup fikirlerini alırız. Cevaplar doğrultusunda “kâğıt, metal, pil, yağ, cam, plastik” maddelerinin tekrar kullanılabileceği ve buna da “geri dönüşüm” adı verildiği söylenir. Geri dönüşüm sembolü tahtada gösterilir ve öğrencilerden su şişelerinin veya geri dönüşümü yapılabilen başka bir eşyanın üzerinde bu maddenin olup olmadığına bakmaları istenir. Üzerinde bu işaret bulunun maddenin geri dönüşümünün yapılacağından bahsedilir. Bu maddelerin karışık bir şekilde değil de ayrı ayrı biriktirilmesi gerektiğinden bahsederiz ve tahta da eşleştirme etkinliğini yaparız. Tahtada göstereceğimiz fotoğraflar yardımıyla geri dönüşüm aşamaları basit bir şekilde anlatılır. Ardından bulmaca etkinliğini yaparız. Bulmaca da bulduğumuz sloganı tahtaya yazarız. Sınıfa getirdiğimiz kâğıt, pil ve plastik geri dönüşüm kutularını öğrencilere tanıtırız artık sınıfımızda duracağından bahsederiz ve sınıfın bir köşesine geri dönüşüm köşesi oluştururuz. Sınıfa çöp poşetinin içinde getirdiğimiz kendi topladığımız atık maddeleri (iyice temizledikten sonra) öğrencilerden geri dönüşüm kutularını atmalarını isteriz. Ardından öğrencilere geri dönüşüm ile ilgili ilginç bilgiler verilmek üzere “Bunları biliyor musunuz?” kutusundan kartlar seçip sınıf ile paylaşmaları istenir. Bu dersimizden sonra da artık her atık maddenin çöp olmadığı bazı maddeler geri dönüştürülüp tekrar kullanabileceği için geri dönüşüm kutularına atılmasına gerektiğini söyleyip sınıfımızdaki geri dönüşüm kutularını kullanmalarını isteriz.

C. Sonuç Etkinlikleri

Özetleme: Bugün dersimizde her maddenin çöp kutularına atılmayacağını üzerinde geri dönüşüm sembolü olan maddelerin geri dönüştürülmek üzere geri dönüşüm kutularına atılacağını öğrendiğimizi söyleriz.

Ödev: Öğrencilerin eve gittikleri zaman gün boyu neler tükettiklerini ve tükettikleri maddelerin ambalajında geri dönüşüm sembolü olup olmadığına dikkat etmelerini ve üzerinde geri dönüşüm sembolü olan maddeleri defterlerine yazmalarını isteriz.

III. Değerlendirme Bölümü

Dersin sonunda sınıfa getirdiğimiz geri dönüşüm kutularına öğrencilerden bazı nesneleri atmalarını isteriz ve nesneleri doğru kutulara atıp atmadıklarını kontrol ederiz.

Dersin içerisinde kullanılan materyaller ve etkinlikler

Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm

Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm

Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm

Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm

Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm

Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm

Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm

Hayat bilgisi dersi geri dönüşüm konusu ders planı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 19
 1. Güzel fikirleriniz ve paylaşımınız için teşekkür ederim... Selam ve Dua ile ...

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir konu üzerinde durmuşsunuz. Yaptığıniz ders planida sınifta uygulanabilecek bir plan.çocuklarin bu konuda daha da bilinçlendirilmesi gerekiliyor.geri dönüşüm kutusu yapılmış planda bence artık geri dönüşüm kutularınin evlere kadar girmesi gerekiyor iste burada yaptiginiz geri donusum kutulari önemli bence çocuklar kendi geri donüşüm kutularini kendileri yapip evde kullanabilir.

  YanıtlaSil
 3. Bu yıl uzun uzun ders planı nasıl yazılır bunu okulda yeterince gördükten sonra bir de burada okumam sanırım bunlardan kurtuluşum yok diye düşünmeme sebep olmaya başladı :)

  YanıtlaSil
 4. atıkların kullanımı ve geridönüşüm eğitimi için çok güzel bir paylaşım olmuş. tebrik ediyor, yazılarınızın devamını diliyorum.

  YanıtlaSil
 5. Yani kesinlikle çocukların bu konu hakkında bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çevrenin kirliliği çok ağır boyutlarda. Biraz daha duyarlı nesiller yetişmeli. Çok yararlı bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Güzel bir etkinlik öğretmen arkadaşlarla paylaşayım 😊

  YanıtlaSil
 7. sabtk dersinde atık yağ, pil, mavi kapak tarzı geri dönüşüm olayları ile öğrencilerime geri dönüşüm farkındalığı oluşturmaya çalışıyorum.

  YanıtlaSil
 8. Sıfır Atık projesi hayatımıza çok hızla girdi. Bizde iş yerinde ayrıştırma yapıyoruz. Umarım sayenizde bilinçli nesiller yetişir böylelikle

  YanıtlaSil
 9. Gerçekten çok önemli bir konu hatta hayati bir konu. Doğa yalnızca bize değil gelecek nesillere de aittir. Konuya dair planlı ve detaylı yaklaşımınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 10. Güzel ve faydalı bir içerik olmuş. Öğretmenlerin işine yarayacak bir içerik olmuş . Bu tür konular da yazı yazmaktan başarılısınız.

  YanıtlaSil
 11. Öncelikle teşekkürederim. Böyle bir etkinlik kızım ile yapmıştık 1 yıl boyunca biriktirdik. Ve hala devam ediyoruz çok faydalı oldu.Gerçekten herkesin bu metodu uygulaması gerekiyor. En azında pilleri biriktirmeye özen göstermeliler. Doğayı kirletmemeliyiz.

  YanıtlaSil
 12. elimden geldiğince geri dönüşüme katkıda bulunmaya çalışıyorum, pil, atık yağ, kağıt, plastik, cam kutularına bırakıyorum atıkları

  YanıtlaSil
 13. küçük yaşlardan itibaren çocukların çevre bilincini arttırmak çok önemli. Çevre bilinci için atık madde eğitimi çevrenin korunması, geri dönüşüm hakkında gelecek nesilleri etkileyecektir. Bu arada site temanız hoşuma gitti. Gayet başarılı. Özellikle renk değiştirmesi ayrıca hoş olmuş.

  YanıtlaSil
 14. Zaten bilinçlendirmeyi bu tip çevre ile bilgilendirmeleri çocuklara çok küçük yaşta aşılamak gerekiyor çünkü çevreden yanlış örnekler görebilir ve aklında kalabilir. Saygılar

  YanıtlaSil
 15. Çok güzel ve faydalı bi içerik olmuş...emeğinize sağlık 👏

  YanıtlaSil
 16. Ne güzel eğitime dair içerikleriniz var. Tam benlik :) Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 17. faydalı bir konu işleme.. çevre bilinci erken yaşlarda edinilir, ağaç yaşken eğilir misali..

  YanıtlaSil
 18. Bence artık geri dönüşüm kutularını çocukların evde yapması gerekir. Evlere kadar girmesi gerekiyor bence geri dönüşümün

  YanıtlaSil
 19. Ne kadar emek veriyorsunuz öğrencileriniz çok şanslı mesleğini seven değerli öğretmen arkadaşım.

  YanıtlaSil

Ad

1. sınıf,15,2. sınıf,5,3 Boyutlu Şekiller,1,3. sınıf,9,4 işlem,1,4. boyut,1,4. sınıf,5,5E Modeli,8,5E Modeli Ders Planı,8,Açı Çeşitleri,1,Açılar,1,ağırlık,1,aile,1,akran,1,aktar,2,apollo 12,1,asteroit,1,astral,1,astral seyahat,1,astral seyahat teknikleri,1,astroloji,1,ay,1,ay olmasaydı,1,Aydınlatma,1,beden,1,Beden Eğitimi,3,Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi,3,besin,1,Bilim,9,Bira Mayası,1,Birlik,1,bitki,2,böbrek,1,böbrek taşı,1,Böbrek Taşı Nedir?,1,Bölme,1,Çarpma,2,çekim gücü,2,çekim kuvveti,1,çevre,1,Çıkarma,1,çocuk eğitimi,1,çöp değiliz,1,Deneyler,1,denge,1,Deprem,1,ders planı,24,diyaliz,1,Doğal Afetler,1,Doğal Sayılar,2,Drama,3,Duygu Maskesi,1,Duygular,1,dünya,1,Dünya'nın dönüşü,1,Dünya'nın Yapısı,1,ebeveyn,1,Eğitim,37,Eğitsel Oyunlar,3,Ekvator,1,empati,1,endüstri 4.0,1,Eşlik,1,Fare Yuvası,1,Fen Bilimleri,8,Fermantasyon Deneyi,1,g harfi,1,g sesi,1,gaz birikimi,1,Geometrik Cisimler,1,geri dönüşüm,2,geri dönüşüm etkinlikleri,1,geri dönüşüm konusu,1,gökyüzü,1,Görsel Sanatlar,1,h harfi,1,h sesi,1,harf,1,harf küpü,1,harf küpü materyali,1,harf öğretimi,5,hayat,1,hayat bilgisi,4,Hayata Dair,1,Hayata Dair Sözler,1,hece,1,Hece Küpü,1,hece küpü materyali,1,huzur,2,hüzün,1,ı harfi,1,ı sesi,1,ışık yılı,1,İlk Okuma Yazma,5,kanser,1,Kara delik,1,Karışım,1,Karışımlar,1,kütle,1,Levhalar,1,Maddenin Halleri,1,Maddeyi Niteleyen Özellikler,1,Mantar,1,Matematik,11,materyal,13,materyal tasarım,8,Mayalanma,1,meditasyon,1,merkez,1,Mevsimler,1,mutluluk,2,nasıl olmalı,1,Nasıl Oluşur?,1,newton,1,Onluk,1,Onluk Birlik,1,ot,2,Oyun,3,Oyun Öğretimi,3,Oyun Örnekleri,3,Örüntü ve Süslemeler,1,p harfi,1,p sesi,1,Paket Oyunu,1,Pangea,1,Petrol,1,petrolün önemi,1,rahatlama,1,robot,1,robotlar,1,Rüzgarlar,1,Saf Madde,1,Saf Madde ve Karışım,1,Saf Madde ve Karışımlar,1,Sağlık,3,sağlıklı hayat,1,sanayi,3,Ses,1,ses kirliliği,1,ses öğretimi,5,Ses Şiddeti,1,Ses Teknolojileri,1,Ses Titreşimleri,1,Sesin İşitmedeki Rolü,1,spiral,1,Susuzluk,1,şifalı bitkiler,1,şifalı otlar,1,Takvim,1,Takvim Materyali,1,taş,1,tedavi,3,teknoloji,2,Toplama,1,Trafik Güvenliği,1,Trafik Işıkları,1,Trafik Levhaları,1,Trafik Maketi,1,Tsunami,1,Türkçe,2,Uzamsal İlişkiler,1,uzay,2,uzay boşluğu,1,uzayda zaman,1,Uzunlukları ölçme,1,Varlıkların Hareket Özellikleri,1,yapay zeka,2,Yaşam,2,yer çekimi,1,yıldız,1,yıldız sistemi,1,z harfi,1,z sesi,1,zaman bükülmesi,1,Zaman ölçme,1,
ltr
item
Bilgibirlik: Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm Ders Planı
Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm Ders Planı
Hayat bilgisi dersinde geri dönüşüm konusunu işledik. Öğrencilere geri dönüşüm bilincini kazandırmaya çalıştık ve geri dönüşümü yapılacak maddeleri ayırt etmelerine yardımcı olduk.
https://1.bp.blogspot.com/-M0dCxOrTsAw/XDm2S-XW3fI/AAAAAAAAApk/vB8K8r4XfR4UxGQzwhXqbcVsbm4K4IcYACLcBGAs/s1600/Hayat%2Bbilgisi%2BGeri%2Bd%25C3%25B6%25C3%25BCn%25C3%25BC%25C5%259F%25C3%25BCm.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-M0dCxOrTsAw/XDm2S-XW3fI/AAAAAAAAApk/vB8K8r4XfR4UxGQzwhXqbcVsbm4K4IcYACLcBGAs/s72-c/Hayat%2Bbilgisi%2BGeri%2Bd%25C3%25B6%25C3%25BCn%25C3%25BC%25C5%259F%25C3%25BCm.jpg
Bilgibirlik
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/hayat-bilgisi-geri-donusum-ders-plani.html
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/hayat-bilgisi-geri-donusum-ders-plani.html
true
9222046224268905795
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Devamı Reply İptal Delete By Ana Sayfa PAGES YAYINLAR View All BENZER YAYINLAR ETİKET ARCHIVE SEARCH ALL POSTS İsteğinizle eşleşen bir yayın bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy