1. Sınıf H Sesi Öğretimi Ders Planı

"H-h" sesini 1. sınıf öğrencileriyle birlikte materyaller yardımıyla eğlenceli bir şekilde öğrendik.

H Sesi Öğretimi

1. Sınıf H Sesi Öğretimi Ders Planı 

Türkçe dersi h sesi öğretimi ders planı ile ilgili görseller planın sonunda yer almaktadır. 

I. Biçimsel Bölüm 

 • Ders: Türkçe 
 • Ünite: Ses Esaslı İlk Okuma Yazma 
 • Konu: "H" harfi 
 • Süre: 40 dakika 

Yöntem ve teknikler 

Ses temelli cümle yöntemi, sunuş ve buluş yoluyla öğretim, soru cevap, gösterip yaptırma

Kaynak, Araç-Gereç, materyaller 

 • Önceden öğrenilmiş seslerin içine atılması için ses çantası
 • Öğrenilmiş seslerin yazlı olduğu kartlar
 • Sesin hissettirilmesi aşamasında ki video
 • Hece öğretimi için yazılmış sesli harfler
 • Kelime öğretimi için mukavvaya yazılmış heceler
 • Sesin başta-ortada-sonda hissettirme aşamasında kullanılacak resimli çubuklar
 • Cümle oluşturmak için kullanılan kutu
 • Çalışma kağıtları

Hedefler

 • Hikayelerde anlatılan “h” sesini ayırt eder.
 • ”H” ve “h” sesini tanır.
 • ”H” ve “h” harfinin yazılışını öğrenir.
 • ”H” ve “h” harfi ile hece, cümle ve metin kurar.

II. Dersin İşleniş Bölümü

A. Hazırlık/Giriş Etkinlikleri  (Yaklaşık 1/4 süre)

Dikkat Çekme (Konuya Yöneltme)

“Günaydın çocuklar! Nasılsınız bugün?’’ denilerek çocuklarla sohbet edilir. Bugün sizlerle yeni bilgiler öğreneceğiz denir. Bugün ki sesi öğretmek için uzaklardan birinin geleceğini söyler. Çocuklar merak eder ve haydi onu çağıralım mı diye çocuklara soru sorar.

Güdüleme-İstekli Kılma (Neden Öğrenilmeli?)

Okuma ve yazma için sürekli ilerlediklerini artık git gide okuma ve yazmayı öğrendikleri söylenir. Öğretmen öğrencilere video izletir. Daha sonra hangi harfi öğreneceğiz diye sorar.

Gözden Geçirme

Önceden öğrenilmiş sesleri öğretmen haydi tekrar edelim diyerek öğrencilere söyler. Önceden yazılmış harfler sınıfla birlikte yüksek sesle tekrar edilir. Daha sonra ses çantasına atılır.

Hedef-Davranışı Söyleme

Bugün yeni bir ses öğreneceğiz denir ve bu dersten sonra ses çantamıza bir ses daha ekleyeceğiz çocuklar denir.

Geçiş-Açıklama

Dersin işlenişine dışarıdan gelen bir misafirimiz var denir. Küçük bir anlatımdan sonra çağırılır. Ve derse geçiş işlemi başlar.

B. Geliştirme-Sunu/Geliştirme Etkinlikleri (Yaklaşık 2/4 süre)

Merhaba çocuklar denilerek derse başlanır. Bugün yeni bir ses öğreneceğiz. Fakat bu sesi öğrenmeden önce önceden öğrendiğimiz sesleri tekrar edelim mi? Denilir. Önceden öğrenilen sesler tekrar edilir.  Öğretmen tahtanın oraya gelince merhaba çocuklar sizlere bugün yeni bir ses öğreteceğim size bir de hediye getirdim der. Sesi öğretmeden önce sizlere küçük bir video hazırladım. İlk önce onu izleyelim der. Video izlendikten sonra H sesini ilk önce öğretmen söyler daha sonra hep beraber sınıfla söylenir. Söylendikten sonra h sesinin yazımı tahtada gösterilir. Haydi şimdi herkes ellerini havaya kaldırsın birde havada çizelim denir. Havada da çizildikten sonra hecelere geçilir. Tahtaya önceden yapıştırılmış olan sesler vardır. Ortasında da h sesi olan diğer sesleri h sesi ile birleştirilir. Sırayla tahtaya kalkan çocuklar ilk önce 2 sesi birleştirerek hece oluştururlar. Oluşturdukları heceyi yüksek sesle okurlar ve tahtada yazarlar. Hece oluşturma işi tamamlandıktan sonra öğretmen ha-he-ho oyununu oynayalım mı çocuklar diyerek sınıfa sorar. Tahtaya 4-5 gönüllü öğrenci çağırılır. Bir ebe seçilir ebe ha diyerek oyundaki bir kişiyi seçer seçilen kişi he diyerek eğilir. Yanındaki iki kişi ho diyerek arkadaşını işaretler işaretlenen kişi tekrar ebe olur. Oyun bittikten sonra öğretmen tekrar söze girerek benim de sizler yaşında bir oğlum var der ismi haydar o da bugün gelecekti fakat çok hasta o yüzden gelemedi. Onun hastaneye gitmesi gerektiği için benim yardıma ihtiyacım var der. Diğer öğretmenler haydi çocuklar Haydar’ı hastaneye götürelim der ve önceden hazırlanmış etkinlik tahtada gösterilir. Öğretmen hece hece ayrılmış kelimeleri birleştirerek haydar ile hastane arasında köprü yapılmasını ister. Tahtaya gönüllü öğrenci çıkararak heceleri birleştirmesi ister birleştirilen heceler sınıfta yüksek bir sesle okunur ve öğrenci yan tahtada oluşturmuş olduğu kelimeyi yazar. Ve öğrencilerden deftere yazmasını ister. Gönüllü öğrencilere başta-sonda-ortada oyunu için çubuklu resimler dağıtılır. Dağıtılan resimler öğrenciler bu ne olabilir siye sorulur. Daha sonra başta mı ortada mı sonda mı? Diye sorulur. Cevaplar alındıktan sonra sınıfa ‘’doğru mu’’ diye sorulur. Kelime aşaması bittikten sonra cümle aşaması için öğretmen sınıfı 2’ye ayırır. Birinci grup ha grubu diğer grup ise ho grubu der. Ve gruplardan çağrılmış olan gönüllü öğrenciler bir kelime seçmelerini istenir. Seçilen kelimelerden en az 2 kelimelik cümle oluşturmaları istenir. İlk oluşturan kişiden parmak kaldırmasını ve cümlesini sınıfa söylemesi istenir. Söylediği cümleyi tahtaya yazar ve diğer öğrenci çağırılır. Söylenilen cümlelerin deftere yazılması istenir. Daha sonra herkese cümle metni dağıtılır ve gönüllü öğrencilerden birer sıra okunması istenir ve metin sırayla okunarak bitirilir. En sonun hep beraber okunur. Metnin bir de öğrenciler tarafından yazılması istenir. Ders bitimine doğru çalışma kağıtları verilir. Bunları evde yapınız denerek ders sonlandırılır.

C. Sonuç Etkinlikleri (Süre-2-5 dk.)

Özetleme: Ders bitimde hangi harfin öğrenildiği sorulur. Hep beraber ses tekrar edilir.

Ödev: Hece oluşturma, kelime tamamlama ve yazma, metin okuma ve yazma ile ilgili çalışma kağıtları verilir.

Tekrar Güdüleme: Gelecek ders yeni bir ses daha öğreneceğiz arkadaşlar denir. Sürpriz denilerek onlar meraklandırılır.

III. Değerlendirme (Sınama Durumu) Bölümü (Yaklaşık 1/4 süre)

Öğrencilere dağıtılan çalışma kağıtları değerlendirilir. Ders içinde ara değerlendirmeler ile öğrencilerin eksikleri tamamlanır.

Dersin içerisinde kullanılan materyaller ve etkinlikler

H Sesi Öğretimi

H Sesi Öğretimi

H Sesi Öğretimi

H Sesi Öğretimi

H Sesi Öğretimi

Türkçe dersi h sesi öğretimi ders panı ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 25
 1. Ben var ya kızıma öğretirken nasıl zorlanmıştım sağolun çok güzel anlatmışsınız

  YanıtlaSil
 2. aaaa ^_^aramızda öğretmen varmış yeni farkettim <3

  YanıtlaSil
 3. Çok teşekkürler.Evde de h sesi öğretimi ders planı uygulanabilir bence...

  YanıtlaSil
 4. Bir H sesinin öğretilmesi bile ne kadar detaylıymış. Bize nasıl öğretmişlerdi hiç hatırlamıyorum. Ama bu yöntemlerle çocuklar eğlenerek öğrenebilir.

  YanıtlaSil
 5. Çok detaylı bir anlatım ve çalışma olmuş.H harfini yiğenime öğretmek için faydalanıcam.

  YanıtlaSil
 6. Açıklamalı detaylı anlatım için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Oğlum seneye 1. Sınıfa başlayacak ve sayende çok daha bilgiliyim öğretim konusunda teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 8. Elinize sağlık bilgilendirme için

  YanıtlaSil
 9. Vay be sadece bir 'h' harfini öğretebilmek için bu kadar detaylı bir yazı görmemiştim.

  YanıtlaSil
 10. Zamanında nasıl öğrenmişim hayret ediyorum şimdi bakınca. İyi ve ilgili bir Sınıf öğretmenine denk gelmek çok çok önemli

  YanıtlaSil
 11. :) teşekkürler çocuklara öğretirken faydalanırız saygılar.

  YanıtlaSil
 12. teşekkürler güzel bir paylaşım olmuş

  YanıtlaSil
 13. Faydalı bir içerik olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. Kardeşime öğretirken gerçekten çok işime yaradı kaynak olarak , detaylı bir yazı tebrik ederim.

  YanıtlaSil
 15. Çocuk olup H sesini öğrenesim geldi.

  YanıtlaSil
 16. Boşuna demiyoruz ; Türkçe diller arasında en zor olanı diye :) Kelime kelimeyi,harf harfi açıyor :)

  YanıtlaSil
 17. Tekrar merhaba arkadaşlar. Bu paylaşımınıza yorum yapmıştım ama şimdi farklı bir konu için buradayım. Az önce son paylaşımımızda sizi mimledik.Konu için bizim blogdan bilgi alabilirisiniz. Mim görevini size devrediyoruz ve cevaplarınızı merakla bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 18. güzel ve bilgilendirici bir paylasım olmus

  YanıtlaSil
 19. Bizim zamanımızda böyle anlatan siteler yoktu yeni nesil çok şanslı bu konuda

  YanıtlaSil
 20. Öğretmenler ve aileler için harika bir fikir olmuş facebook ta paylaştım sevgiler.

  YanıtlaSil
 21. Kuzenim bu sene 1. Sınıfa başladı.Sayende çok daha bilgiliyim öğretim konusunda teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 22. N sesi için de bu şekilde hazırlanmış bir ders planınız var mı acaba?

  YanıtlaSil

Ad

1. sınıf,15,2. sınıf,5,3 Boyutlu Şekiller,1,3. sınıf,9,4 işlem,1,4. boyut,1,4. sınıf,5,5E Modeli,8,5E Modeli Ders Planı,8,Açı Çeşitleri,1,Açılar,1,ağırlık,1,aile,1,akran,1,aktar,2,apollo 12,1,asteroit,1,astral,1,astral seyahat,1,astral seyahat teknikleri,1,astroloji,1,ay,1,ay olmasaydı,1,Aydınlatma,1,beden,1,Beden Eğitimi,3,Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi,3,besin,1,Bilim,9,Bira Mayası,1,Birlik,1,bitki,2,böbrek,1,böbrek taşı,1,Böbrek Taşı Nedir?,1,Bölme,1,Çarpma,2,çekim gücü,2,çekim kuvveti,1,çevre,1,Çıkarma,1,çocuk eğitimi,1,çöp değiliz,1,Deneyler,1,denge,1,Deprem,1,ders planı,24,diyaliz,1,Doğal Afetler,1,Doğal Sayılar,2,Drama,3,Duygu Maskesi,1,Duygular,1,dünya,1,Dünya'nın dönüşü,1,Dünya'nın Yapısı,1,ebeveyn,1,Eğitim,37,Eğitsel Oyunlar,3,Ekvator,1,empati,1,endüstri 4.0,1,Eşlik,1,Fare Yuvası,1,Fen Bilimleri,8,Fermantasyon Deneyi,1,g harfi,1,g sesi,1,gaz birikimi,1,Geometrik Cisimler,1,geri dönüşüm,2,geri dönüşüm etkinlikleri,1,geri dönüşüm konusu,1,gökyüzü,1,Görsel Sanatlar,1,h harfi,1,h sesi,1,harf,1,harf küpü,1,harf küpü materyali,1,harf öğretimi,5,hayat,1,hayat bilgisi,4,Hayata Dair,1,Hayata Dair Sözler,1,hece,1,Hece Küpü,1,hece küpü materyali,1,huzur,2,hüzün,1,ı harfi,1,ı sesi,1,ışık yılı,1,İlk Okuma Yazma,5,kanser,1,Kara delik,1,Karışım,1,Karışımlar,1,kütle,1,Levhalar,1,Maddenin Halleri,1,Maddeyi Niteleyen Özellikler,1,Mantar,1,Matematik,11,materyal,13,materyal tasarım,8,Mayalanma,1,meditasyon,1,merkez,1,Mevsimler,1,mutluluk,2,nasıl olmalı,1,Nasıl Oluşur?,1,newton,1,Onluk,1,Onluk Birlik,1,ot,2,Oyun,3,Oyun Öğretimi,3,Oyun Örnekleri,3,Örüntü ve Süslemeler,1,p harfi,1,p sesi,1,Paket Oyunu,1,Pangea,1,Petrol,1,petrolün önemi,1,rahatlama,1,robot,1,robotlar,1,Rüzgarlar,1,Saf Madde,1,Saf Madde ve Karışım,1,Saf Madde ve Karışımlar,1,Sağlık,3,sağlıklı hayat,1,sanayi,3,Ses,1,ses kirliliği,1,ses öğretimi,5,Ses Şiddeti,1,Ses Teknolojileri,1,Ses Titreşimleri,1,Sesin İşitmedeki Rolü,1,spiral,1,Susuzluk,1,şifalı bitkiler,1,şifalı otlar,1,Takvim,1,Takvim Materyali,1,taş,1,tedavi,3,teknoloji,2,Toplama,1,Trafik Güvenliği,1,Trafik Işıkları,1,Trafik Levhaları,1,Trafik Maketi,1,Tsunami,1,Türkçe,2,Uzamsal İlişkiler,1,uzay,2,uzay boşluğu,1,uzayda zaman,1,Uzunlukları ölçme,1,Varlıkların Hareket Özellikleri,1,yapay zeka,2,Yaşam,2,yer çekimi,1,yıldız,1,yıldız sistemi,1,z harfi,1,z sesi,1,zaman bükülmesi,1,Zaman ölçme,1,
ltr
item
Bilgibirlik: 1. Sınıf H Sesi Öğretimi Ders Planı
1. Sınıf H Sesi Öğretimi Ders Planı
"H-h" sesini 1. sınıf öğrencileriyle birlikte materyaller yardımıyla eğlenceli bir şekilde öğrendik.
https://2.bp.blogspot.com/-RIB-CBGF19w/XEpweXMXsAI/AAAAAAAAArs/PEyyZdQzSzoCMNWQy7nBVHweceLTDymVACEwYBhgL/s1600/H%2BSesi.png
https://2.bp.blogspot.com/-RIB-CBGF19w/XEpweXMXsAI/AAAAAAAAArs/PEyyZdQzSzoCMNWQy7nBVHweceLTDymVACEwYBhgL/s72-c/H%2BSesi.png
Bilgibirlik
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/h-sesi-ogretimi-ders-plani.html
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/h-sesi-ogretimi-ders-plani.html
true
9222046224268905795
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Devamı Reply İptal Delete By Ana Sayfa PAGES YAYINLAR View All BENZER YAYINLAR ETİKET ARCHIVE SEARCH ALL POSTS İsteğinizle eşleşen bir yayın bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy