Eğer Ay Olmasaydı

Yüz yıllardır geceleri gökyüzümüzü aydınlatan ay olmasaydı neler olurdu? Hiç düşündünüz mü? Hadi gelin hep beraber ay olmasaydı neler olurdu bakalım.

Eğer Ay Olmasaydı

81 milyon milyar ton kaya ve toz kütlesinden oluşan 3380 km çapı olan ve yaklaşık 400 milyon km tepemizde rutin yörüngesine devam eden cisim ay. Gökyüzümüzdeki en parlak cisimdir ve ısısı 250 derece ile -380 derece arasında değişir. Yer çekimi dünyadakinin 6 da biridir. Ayda dağlar 500 metre yüksekliğine ulaşabilir ve hiç bir su izine rastlanmayan tozlu zemini milyonlarca kraterle doludur. Ay gibi uydusu olan tek gezegen değiliz. Güneş sistemimizde en az 135 farklı ay daha yörüngelerinde dönmektedir. Bizim gezegenimizin etrafında ise en az 10 gizemli cisim vardır. Bunların 5'i dünyanın yer çekimi kuvvetine kapılmış asteroittir. 4'ü ise Apollo 12'nin kalıntıları olarak düşünülmektedir. 10. ve en büyük olan ise konumuz olan aydır. Belki de insanoğlunun tarihçesinden bile önce ay dünyamızın ayrılmaz arkadaşıydı. Ayın oluşumu ile ilgili 2 teori vardır bunlardan ilki: Ay dünyanın çekim gücüne takılmış bir asteroit yada gezegenden başka bir şey değildir. Bir diğerine göre de dünya oluşumu sorasında dev bir darbe almış ve bu darbeden sıçrayan parçalardan oluşmuştur.

Ay aniden kaybolsa gezegenimizde neler olurdu?

İlk önce şaşkınlık yaşardık ve umurumuzda bile olmayabilirdi fakat zaman içinde bu kayboluşun etkilerini hissetmeye başlayacağız. Ayın çekim gücü etkilerinden dolayı dünyamız 23 derecelik bir eğime sahiptir. Bu sayede güneş ışınlarının geliş yönü ve dünyanın güneş etrafında ki dönüşü değiştiği için iklimler günümüzdeki dengesini koruyabiliyor. Eğer Ay olmasaydı dünya sabit bir eksene sahip olmayacak ve tam anlamıyla savrulmaya başlayacaktır. Bu iklimlerin kontrolden çıkması demek kısaca ayın olmadığı evrende gündüzleri Türkiye'de ortalama sıcaklık 50 geceleri ise -50 derece arası olacaktı. Bu değişim insanoğlunun hayatta kalabilmesini çok zorlaştıracaktı. Ama tek sorun bu değil böylesine anormal bir iklimde gündüzleri aşırı buharlaşma geceleri ise donma nedeniyle dünyadaki su miktarı önemli ölçüde azalacaktı. Ekvator bölgesi ise tam anlamıyla buharlaşacaktır.

Kuzey kutup dairesi aylar süren bir karanlığa gömülecek ve yıllar içindeki sıcaklık değeri ortalama -180 derece olacaktır. Dünyadaki gelgitlerin %70 i ayın çekim gücü ile gerçekleşiyor ve artık o olmadığına göre gelgitler önemli ölçüde azalacak ve bu da deniz canlıların sonu demek . Dünya artık daha hızlı dönmeye başlayacaktır. Dünyamızın dönüş hızı ne kadar artarsa bu hızla orantılı olarak rüzgarlarda şiddetlenme görülecektir. Özellikle sahil şeritlerinde yaşamak imkansız olacaktır. Ortalama hızı 160 km olan rüzgarlar aralıksız bir şekilde kıyıları vuracaktır. Dünyada bu durumdan en fazla etkilenecek şehir Azerbaycan'ın başkenti Bakü olacaktı. Eğer Ay olmasaydı bir evrende Bakü'de rüzgarlar öyle şiddetlenecek ki insanlar hatta arabalar, ağaçlar uçmaya başlayacaktır. Dünyanın hızlı dönmesi günlerin kısalması demek. Uzun bir süre sonra artık gezegenimiz öyle bir süratle dönmeye başlayacak ki bir gün sadece 15 saat sürecek. 

Peki vücudumuzda ki değişiklikler ne olacak hayatta kalabilenler için yürümek daha zor bir hal alacak kaç dakika sonra nefes nefese kalmak içten bile değil bizden sonraki nesillerin boyları kısalıp ağırlıkları artmaya başlayacak. Dünyanın dönüş hızının artması yer çekimini de doğru orantıda etkileyecektir. Bunun sonucunda hareket etmek yani yer çekimini yenmek adım atabilmek normalden daha fazla enerji harcatacak aynı çekim gücü boyunun uzamasına da engel olacak. 

Eğer Ay Olmasaydı

Ayın bizim için bir koruyucu görevi üstlenir. Asteroitlerin ve diğer gök cisimlerin önemli bir bölümü dünyaya doğru gelirken ayın çekim gücüne kapılarak aya çarpıyorlar. Ayın olmadığı bir evrende bu korumadan yoksun kalacağız ve dünyaya olduğundan %20 daha fazla gök cismi düşmeye başlayacak. Şunu biliyoruz ki ayın yok olmasının bir diğer etkisi ise gezegenimiz üzerindeki önemli bir kuvvet etmeninin ortadan kakmasından dolayı oluşacak yer hareketleridir. Eğer Ay olmasaydı depremler ve volkanik faaliyetler bir süre için yeryüzünü karmaşık bir hale soktuktan sonra yavaş yavaş normale dönmeye başlayacak yani genel olarak baktığımızda eğer ay bir anda kaybolursa bu bizim sonumuz olmayacak fakat dünya üzerindeki yaşam alanımız önemli ölçüde azalacak ve süreç içinde görünüşümüz değişecek yaşam standartlarımız hayata bakışımız belki psikolojimiz, beslenmemiz ayın yok olması durumunda tamamıyla değişecektir. 

Umarım biz veya bizden sonrakiler böylesine bir olayla karşılaşmazlar fakat evrenin sonsuz karanlığında biliyoruz ki bu hiç olmayacak demek değil belki çok yakında belki uzun bir zaman sonra belki de hiç bir zaman...

Eğer Ay Olmasaydı başlıklı yazımızla alakalı olan "Kara Delik Nedir?" başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 39
 1. Oldum olası ilgimi çeken bir konu uzay. Güzel bir paylaşım olmuş bayıldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzay hala gizemini korudukça bizim ilgimizi çekmeye devam edecektir. Yazımızı ilgi çekici bulduğunuz için teşekkürler.

   Sil
 2. Baya bir sıkıntıya gireceğiz ay giderse belki bizim bilmediğimiz bir sürü etkisi olacak bildiklerimiz bile korkutuyor teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sadece tahmin edilen teori eğer bu gerçekleşirse dediğiniz gibi aklımızın ucuna bile gelmeyecek durumlarla karşılaşabiliriz.

   Sil
  2. Aynen yazınız için teşekkür ederim

   Sil
 3. İlginç ve güzel bir araştırma yazısı olmuş. Bizi aydınlattığınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımızı faydalı bulduğunuz ve ziyaretiniz için teşekkürler :)

   Sil
 4. Lisedeki Astronomi derslerinden bu yana uzay ile arama kara kedi girdi desem yeridir, yakın zamanda Barış Özcan'ın uzay ile ilgili bolca video yapması bir kez daha dikkatimi gökyüzünün ötesine çekti. Yazıda ayın yokluğu ile başımıza geleceklerden bahsetmişsin ancak ay ve yokluğu ile ilgili daha bilmediğimiz çok şey olduğuna inanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilim hayatımızın her an her yerinde ne kadar arayı soğutsak da kaçış pek de mümkün gözükmüyor. Uzaya tekrar ilgi duymaya başlamanıza da sevindim. Ay ve yokluğu ile ilgili daha bilmediğimiz çok şey olduğuna inanıyorum demişsiniz çok haklısınız bu sadece olabilecek teoriler daha tahmin edilemeyen olaylar eminiz ki vardır.

   Sil
 5. Ay olmasaydı bu kadar çok olumsuz değişimin yaşanacağını aklıma bile getiremezdim doğrusu. Özellikle sıcaklık farkları arasındaki rakamlar korkuttu beni. Kutupların -180 derece olması, diğer yerlerde gündüz 50 derece sıcaklık gece -50 dereceye düşen sıcaklıklar... Yani yaşamın imkansız olduğu bir dünya meydana gelirdi. Çok detaylı ve güzel anlatmışsınız. Paylaşımlarınızı keyifle okuyorum teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayın olmayışı en çok da mevsimlerin etkileyecek. Dediğiniz gibi eğer böyle bir şey gerçekleşseydi insanoğlunun yaşama tutunması çok zor olacaktı. Yazımızı okuduğunuz için biz teşekkür ederiz.

   Sil
 6. Yokluğunu her alanda hissedeceğimiz bir durum ve aniden tüm denge bozulabilir. Astronomi de önemli bir unsur benim gözümde. Bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzay denilince ilk başta çoğumuzun aklına ay gelir belki de. Ayın varlığı sürdükçe kimsenin aklında yokluğunda neler olabilir gibi sorular dolanmaz. Sizin de dediğiniz gibi böyle bir durum tüm dengeyi alt üst edecektir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.

   Sil
 7. Gerçekten hayretler içinde okudum yazınızı her zaman ay derdik geçerdik hiç bu kadar düşünmemiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten ayın dünyamız için etkisi yadsınamaz bir gerçek. Ziyaret için teşekkürler.

   Sil
 8. En çok da gündüzleri sıcaklığın 50 dereceye çıkmasına şaşırdım. Şuan bile yazları 30 derece sıcaklığa dayanamıyoruz ölüyoruz sıcaktan. 50 dereceyi düşünmek bile istemiyorum. Bu olay gece de aynı şekilde -50 derece sıaklık ne?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay eğer yok olursa bizi farklılıkların çok fazla olduğu mevsim şartları bekliyor. İnsanoğlunun sınırlarını aşan bir değişiklik bu.

   Sil
 9. Dünya var olduğundan beri öyle ya da böyle değişim hep vardı ve bu devam edecek, Ay'la ya da Ay'sız... Evrim böylece sürüp gidecek...
  Bazı komplo teorisyenlerine göre, Ay yapay bir uydu, bazılarına göre ise bir uzay gemisi olabilirmiş. Buna benzer onlarca teori daha var. Yani Ay tam bir muamma. Belki de yokluğu sandığımız kadar etkilemeyecek bizi...

  Paylaşım için teşekkürler. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi belki de ay bizim düşündüğümüz gibi bir nesne değil yada gördüğümüzden daha fazlası bilemiyoruz çünkü insan artık dokunamadığı ve hissedemediği şeye inanmak istemiyor. Bu teoriler sadece bazı şeyler sabit tutularak tahmin edilmiş bir kaç olasılıktan ibaret.

   Sil
 10. Evren gerçekten ilgi çekici bir konu. İlgi çekici olduğu kadar da karışık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de karmaşık ve akıl almaz olduğu içindir bu ilgimiz.

   Sil
 11. okullarda verilen eğitimin ne kadar az olduğunu anladım yazını okurken..Ay dünyanın uydusu..tek bildiğimiz ezberletilen bilgi..oysa ne çok şey var öğrenilecek...teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğrenciler okullarda biraz daha sade ve öz bilgilerle donatılıyor. Araştırmak her aman iyidir ne olduğumuzu daha iyi anlatır. Ziyaretiniz için biz teşekkür ederiz.

   Sil
 12. Ay hakkındaki yazınız gayet net ve anlaşılır. Aklıma takılan bir soru var ama tuhaf bir şekilde dolunayın git gel olayı okyanusa yakın olan bölgelerde yaşlı ve özürlü kişilerde bayağı etkiliyor. Hatta bunu bazen normal insanlar bile hissede biliyor. Ayın insanların üzerindeki bu etkinın nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanoğlunun geçmişine bakılıcak olursa ay her zaman bizim üzerimizde bir etkisi vardı. Özellikle dolunay olduğunda suçun daha fazla arttığı insanların daha sert bir tavır takındığı gözlemlenmiştir. Gel git etkisine bakıcak olursak her zaman dolunaylı gecelerde olmuyor yeni ay döneminde de etkisini rahatça görebiliyoruz. Her insanda farklı özellikler oluşturabilir.

   Sil
 13. Ay olmasa günlük 100 derece ısı farkı görmek artı 50 eksi 50 insan diye bir şey olmazdı

  YanıtlaSil
 14. Şu an aya daha başka bakıyorum sanırım her an kurt adam olabilirim :) (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size ihtiyacımız var kurt adam olma sırası mı :)

   Sil
 15. Çok teknik bir yazı olmuş tebrikler...

  YanıtlaSil
 16. Cok ilginç bir yazı olmuş insanin beynini hemen düşüncelere daldiryor ay olmasa her şey zor olur değil yaşam olmazdı diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 17. Çok değişik bir yazı olmuş hayretler içinde okudum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelecek yıllarda daha da hayretlere düşmemek dileğiyle.

   Sil
 18. Hz. Allah hiçbir şeyi boşuna yaratmamıştır. Her şeyin yaratılmasında hikmetler vardır.

  YanıtlaSil

Ad

1. sınıf,14,2. sınıf,5,3 Boyutlu Şekiller,1,3. sınıf,9,4 işlem,1,4. boyut,1,4. sınıf,3,5E Modeli,7,5E Modeli Ders Planı,7,Açı Çeşitleri,1,Açılar,1,ağırlık,1,aile,1,akran,1,aktar,2,apollo 12,1,asteroit,1,astral,1,astral seyahat,1,astral seyahat teknikleri,1,astroloji,1,ay,1,ay olmasaydı,1,Aydınlatma,1,beden,1,Beden Eğitimi,2,Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi,2,besin,1,Bilim,9,Bira Mayası,1,Birlik,1,bitki,2,böbrek,1,böbrek taşı,1,Bölme,1,Çarpma,1,çekim gücü,2,çekim kuvveti,1,çevre,1,Çıkarma,1,çocuk eğitimi,1,çöp değiliz,1,Deneyler,1,denge,1,Deprem,1,ders planı,21,diyaliz,1,Doğal Afetler,1,Doğal Sayılar,1,Drama,2,Duygu Maskesi,1,Duygular,1,dünya,1,Dünya'nın dönüşü,1,Dünya'nın Yapısı,1,ebeveyn,1,Eğitim,33,Eğitsel Oyunlar,2,Ekvator,1,empati,1,endüstri 4.0,1,Eşlik,1,Fare Yuvası,1,Fen Bilimleri,7,Fermantasyon Deneyi,1,g harfi,1,g sesi,1,gaz birikimi,1,Geometrik Cisimler,1,geri dönüşüm,2,geri dönüşüm etkinlikleri,1,geri dönüşüm konusu,1,gökyüzü,1,Görsel Sanatlar,1,h harfi,1,h sesi,1,harf,1,harf küpü,1,harf küpü materyali,1,harf öğretimi,5,hayat,1,hayat bilgisi,4,hece,1,Hece Küpü,1,hece küpü materyali,1,huzur,2,hüzün,1,ı harfi,1,ı sesi,1,ışık yılı,1,İlk Okuma Yazma,5,kanser,1,Kara delik,1,Karışımlar,1,kütle,1,Levhalar,1,Maddenin Halleri,1,Maddeyi Niteleyen Özellikler,1,Mantar,1,Matematik,9,materyal,13,materyal tasarım,8,Mayalanma,1,meditasyon,1,merkez,1,Mevsimler,1,mutluluk,2,newton,1,Onluk,1,Onluk Birlik,1,ot,2,Oyun,2,Oyun Öğretimi,2,Örüntü ve Süslemeler,1,p harfi,1,p sesi,1,Paket Oyunu,1,Pangea,1,Petrol,1,petrolün önemi,1,rahatlama,1,robot,1,robotlar,1,Rüzgarlar,1,Saf Madde,1,Saf Madde ve Karışımlar,1,Sağlık,3,sağlıklı hayat,1,sanayi,3,Ses,1,ses öğretimi,5,Ses Şiddeti,1,Ses Teknolojileri,1,Ses Titreşimleri,1,Sesin İşitmedeki Rolü,1,spiral,1,Susuzluk,1,şifalı bitkiler,1,şifalı otlar,1,Takvim,1,Takvim Materyali,1,taş,1,tedavi,3,teknoloji,2,Toplama,1,Trafik Güvenliği,1,Trafik Işıkları,1,Trafik Levhaları,1,Trafik Maketi,1,Tsunami,1,Türkçe,2,Uzamsal İlişkiler,1,uzay,2,uzay boşluğu,1,uzayda zaman,1,Uzunlukları ölçme,1,Varlıkların Hareket Özellikleri,1,yapay zeka,2,Yaşam,2,yer çekimi,1,yıldız,1,yıldız sistemi,1,z harfi,1,z sesi,1,zaman bükülmesi,1,
ltr
item
Bilgibirlik: Eğer Ay Olmasaydı
Eğer Ay Olmasaydı
Yüz yıllardır geceleri gökyüzümüzü aydınlatan ay olmasaydı neler olurdu? Hiç düşündünüz mü? Hadi gelin hep beraber ay olmasaydı neler olurdu bakalım.
https://2.bp.blogspot.com/-Mxgokp5_Fpw/XCuzxQLpsYI/AAAAAAAAAno/H5JRkpj5cAAFVnVhicjAZPtWACEx_uK0gCLcBGAs/s1600/Ay.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Mxgokp5_Fpw/XCuzxQLpsYI/AAAAAAAAAno/H5JRkpj5cAAFVnVhicjAZPtWACEx_uK0gCLcBGAs/s72-c/Ay.jpg
Bilgibirlik
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/eger-ay-olmasayd.html
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/eger-ay-olmasayd.html
true
9222046224268905795
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Devamı Reply İptal Delete By Ana Sayfa PAGES YAYINLAR View All BENZER YAYINLAR ETİKET ARCHIVE SEARCH ALL POSTS İsteğinizle eşleşen bir yayın bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy