Dünya Dönme Hareketini Durdurursa Ne Olur?

Dünya Dönme Hareketini Durdurursa Ne Olur?  Dünya’da bizim bilmediğimiz ancak düzgün bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlayan ...

Dünya Dönme Hareketini Durdurursa Ne Olur

Dünya Dönme Hareketini Durdurursa Ne Olur? 

Dünya’da bizim bilmediğimiz ancak düzgün bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlayan birçok güç vardır. Yer çekiminden manyetik alanlara kadar Dünya'mızı felaketlerden koruyan şeyler hakkında çoğumuz haberdar bile değiliz. İşte Dünya dönmeyi bırakırsa meydana neler gelecek hiç düşündünüz mü?

Dünya'daki her şeyin sağa sola savrulmaması yer çekiminin var olmasından dolayıdır ve bu sayede Dünya üzerinde bulunan her şeyin uzay boşluğuna savrulmasını engeller. Dünya dönmeyi bırakırsa aslında tam olarak havaya fırlamazdık ancak olumlu şeyler de olmazdı bunun yanı sıra bazı zarar verici yan etkiler meydana gelirdi. Peki bu durumda ne olurdu? Dünya'daki her şey insan da bunun içinde olmak üzere sağa sola savrulur ve saatteki hızı neredeyse 1600 km ye kadar ulaşırdı. Devasa tsunamilerin her şeyi sağa sola uçurmasına neden olan güç aynı şekilde okyanusları da etkileyecekti. Eğer Dünya dönmeyi durdursaydı tsunamilerden dolayı çok büyük tahribatlar meydana gelecekti. Okyanusların bu şekilde kutuplara doğru ilerlemesiyle Dünya'nın bütün yapısı değişebilirdi. Yerel tsununamilerin meydana getirdiği olumsuz durumlardan yola çıkarak bu durumu daha kolay anlayabilirsiniz. Her şey yaşamını yitirirdi. Bu yeni Dünya şeklinin inanılmaz boyutta tahribatlara yol açacağı şaşırılacak bir şey değil. Eğer sellerden tsunamilerden ve çılgın rüzgarlardan kurtulma konusunda şanslı olsaydınız bile hala tehlike peşinizde olacaktı. Dünya'daki insanların ve hayvanların birçoğu ekvator çevresinde yaşamakta böyle bir olaydan sonra da en çok zararı ekvator ve çevresi görecektir. Bu da Dünya'daki yaşamların sona ereceği anlamına gelir. Rüzgar erozyonlara sebep olacaktır ve hayatımızı destekleyen sular artık kalmayacaktır. Günler bildiğimiz üzere Dünya'nın dönüşüne bağlıdır. Dünya'nın kendi etrafında dönmesi 24 saatte tamamlandığı için bizim bir günümüz 24 saate eşittir.

Eğer Dünya dönmeyi bıraksaydı kendi ekseninde dönmesi tam bir yıl alacaktı. Bu da bir anlamda bir günün 365 güne denk gelmesi demektir. Bunun yanında 6 ay boyunca sürekli Güneş Dünya'yı aydınlatacak ve 6 ay boyunca da sürekli karanlık olacaktı. Haliyle bu da mevsimleri etkileyecekti. Birbirleri arasında geçiş artık olmayacaktı. Dünya tam bir küre halini alacaktı. Bunun yanı sıra Dünya tek bir kıta halini alacaktı. Dünya dönmeyi durdurursa olabilecek en çılgın şeylerden biri de Dünya'nın tek bir kıta şeklini alabilecek olmasıdır daha önce öğrendiğimiz üzere yer çekiminden dolayı meydana gelen okyanusların kutuplara doğru ilerlemesi sonucu kuzey ve güney kutupları sular altında kalacak ve Dünya iki büyük okyanustan ibaret olacaktır. Bu okyanusların ekvatordan ilerlemesinden dolayı Dünyanın ortasında sadece kemere benzer bir kara parçası oluşacaktır. Dünya artık eğik olmayacaktır. Gezegenimizin eğik olması önemsiz gibi gözükebilir ancak mevsimlerin oluşumunu etkiliyor olması çok önemli bir durumdur. Eğer Dünya dönmeyi bırakırsa bu eğikliğinin hiçbir anlamı kalmayacak bu da Güneş ışınlarının olduğu gibi ekvatora vurmasına mevsimlerin yok olmasına neden olacak.

Dünya Dönme Hareketini Durdurursa Ne Olur? başlıklı yazımızla alakalı olan "Eğer Ay Olmasaydı" başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 52
 1. Yanıtlar
  1. Böyle yorumları görmek bizi çok sevindiriyor. Ziyaret ve yorum için teşekkürler :)

   Sil
 2. Dünya dönmeye devam etsin lütfen 🙏
  Mevsimler olmazsa olmaz ya hep kış kalırsa yada hep yaz 🙈🙈

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizcede devam etsin. Eğer dönme bir an bile duracak olursa bu bizim için hiç iyi olmayacak.

   Sil
 3. ^_^ bu bir otomatik yorum olduğu için üzgünüm zamanım çok azdı tüm blogger arkadaşlarıma destek olmak için geldim KONULOJİ sizi seviyor tüm blog sahibi arkadaşlara başarılar diliyorum <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizde sizlere başarılar diliyoruz. Yolunuz açık olsun :)

   Sil
 4. Güzel bilgilendirici paylaşımların var. Tebrikler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amacamızda sizin gibi değerli okurları elimizden geldiğince bilgilendirebilmek. Yorumunuz için çok teşekkürler.

   Sil
 5. Dünya dönmeye devam etsin. 6 ay gece ve gündüz çok sıkıcı olurdu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evrenin düzeni gerçekten kusursuz gibi gözüküyor. Bizler ne zaman akışın tam tersini düşünsek hiç istemeyeceğimiz sonuçlarla karşılaşıyoruz.

   Sil
 6. Dünya durursa ne olur konusunda bir belgesel vardı. İlgiyle izlemiştim. 1 günün 365 gün olması ilginçmiş. 6 ay karanlık fikri de süpermiş. :) Kış uykusuna yatarız artık 6 ay :) Kuzey ülkelerinde de ona benzer bir şey oluyor ya zaten. Sevdim bu yazıyı. Emeğinize sağlık. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuyu belgesellerden izlemek daha heyecanlıdır. Dediğiniz gibi bu durum gerçekleşirse hayat standartları değişicektir belki de kış uykusuna yatacağız :)

   Sil
 7. Bilgilendirmeler için teşekkür ederim ... Selam ve Dua ile ...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir şeyler katabildiysek ne mutlu bize. Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 8. hayal etmesi bile zor.. korkunç bir durum olurdu. kendi etrafındaki dönüşü dursa bile ekliptik yörünge hareketi devam ederse 6 ay gece - 6 ay gündüz yaşardık.. bir tarafı çok soğuk iken diğer tarafı çok kurak.. bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir sahne gibi..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilim kurgu filmlerinin esinlenme şekli de normal düzenin tersini hayal etmekten geçiyor. 6 ay gece 6 ay gündüz gerçekten tam bir bilim kurgu gibi.

   Sil
 9. Hayal etmeyi denedim ama bi an sonra vazgeçtim gözümde betimliyim diyorum ama yok ya mümkün değil ALLAH korusun yazı için teşekkürlerrr

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle şeyler sadece hayalde kalır inşallah yoksa dünya yaşanılmaz bir yer halini alıcak.

   Sil
 10. Böyle şeyler gerçekten hayal edilemiyor.
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu yazılar sadece bir toriden ibaret. Ziyaret ve yorum için biz teşekkür ederiz.

   Sil
 11. kıyamet gibi bir şey oluyor insanların yarıdan çoğu da ölür bence Allah tüm insanlığa iyi ölüm naip etsin saygılar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu senaryolar gerçekten insana kıyameti hatırlatıyor. Ölümlerin artacağı kaçınılmaz bir son.

   Sil
  2. kötü İnsanlar ölsün diyicem olmayacak :) Allah bilir işini saygılar.

   Sil
  3. Siyah olmasaydı beyaz olur muydu? Siz her zaman iyisini düşünün sayın okur.

   Sil
 12. Güzel bir yazı, linki oğluma yolladim. Tam da öğrenmesi gereken bilgiler. Teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin öğrenmesi gereken bir konu küçük yaştaki evlatlarımızı böyle bilgilerlerle donatabilmek ne mutlu...

   Sil
 13. bu seferki otomatik yazı değil 😂 yazı ve emekleriniz için teşekkür ederim sizi severek takip ediyorum <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tekrardan hoşgeldiniz :) takibiniz için teşekkürler.

   Sil
 14. Bu siteye her girdiğimde günlük hayatımın içindeki önemli olayları anlıyorum ve her şeye bakış açım değişiyor. Çok iyisiniz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir insanın bakış açısını olumlu yönde değiştirmek ve geliştirmek çok güzel bir duygu. Bu duyguyu bize yaşattığınız için çok teşekkürler.

   Sil
 15. Değerli meslektaşım, ufkumuz açılıyor, yeni bilgiler öğreniyoruz. Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim de ufkumuz genişlemiyor değil. Yorum için biz teşekkür ederiz.

   Sil
 16. Gerçekten bir yazı okudum ve bakış açım değişti dedikleri bu olsa gerek.Sorgulamadan yaşıyoruz ya hayatı bir anda farkındalık yarattınız.Teşekkürler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kritik konulara yoğunlaşmaya çalışıyoruz. Ziyaret için biz teşekkür ederiz.

   Sil
 17. Düşünmeye sevk eden bir paylaşım...

  YanıtlayınSil
 18. Ne kadar ilginç bir konu zevkle okudum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir şeyin tam tersini düşünmek hep ilginç gelmiştir.

   Sil
 19. Çok değişik bir fikir ve bir o kadar da değişik etkileri var. Kısa ve öz kıyamet kopardı denilebilir. Tsunami'leri geçtim biz zaten en yakın duvara çarpıp ölürdük herhalde.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar sadece bir teori belki de daha kötü felaketler meydana gelicek tahminden öte gidemiyoruz.

   Sil
 20. Merak ettiğim bir konuydu güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
 21. Bence dünya dönmeye devam etsin. 6 ay kış 6 ay yaz aralıksız çekilmez bence

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklınız diğer türlü kış sevmeyenler için 6 ay kış çekilmez gibi duruyor ama şu da var tabi ki 6 ay kışın sonunda 6 ay yaz. Bu konu tartışılır yaz sevenler için :)

   Sil
 22. Bence riske girmeye gerek yok dünya bu şekilde dönmeye devam etsin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar olumsuzluktan sonra bizce de kimse istemez :)

   Sil
  2. Ben çok memnunum yazıyı okuyunca daha fazla memnun olamaya kanaat getirdim :)

   Sil
  3. Yardımcı olabilmemize sevindik. Teşekkürler.

   Sil
 23. Bence dünya yakında insanlar isyan edip dönmeyi bırakacak

  YanıtlayınSil

E-posta ile bizi takip ediniz

Ad

1. sınıf,15,2. sınıf,5,3 Boyutlu Şekiller,1,3. sınıf,9,4 işlem,1,4. boyut,1,4. sınıf,4,5E Modeli,7,5E Modeli Ders Planı,7,Açı Çeşitleri,1,Açılar,1,ağırlık,1,aile,1,akran,1,aktar,2,apollo 12,1,asteroit,1,astral,1,astral seyahat,1,astral seyahat teknikleri,1,astroloji,1,ay,1,ay olmasaydı,1,Aydınlatma,1,beden,1,Beden Eğitimi,3,Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi,3,besin,1,Bilim,9,Bira Mayası,1,Birlik,1,bitki,2,böbrek,1,böbrek taşı,1,Böbrek Taşı Nedir?,1,Bölme,1,Çarpma,2,çekim gücü,2,çekim kuvveti,1,çevre,1,Çıkarma,1,çocuk eğitimi,1,çöp değiliz,1,Deneyler,1,denge,1,Deprem,1,ders planı,23,diyaliz,1,Doğal Afetler,1,Doğal Sayılar,2,Drama,3,Duygu Maskesi,1,Duygular,1,dünya,1,Dünya'nın dönüşü,1,Dünya'nın Yapısı,1,ebeveyn,1,Eğitim,36,Eğitsel Oyunlar,3,Ekvator,1,empati,1,endüstri 4.0,1,Eşlik,1,Fare Yuvası,1,Fen Bilimleri,7,Fermantasyon Deneyi,1,g harfi,1,g sesi,1,gaz birikimi,1,Geometrik Cisimler,1,geri dönüşüm,2,geri dönüşüm etkinlikleri,1,geri dönüşüm konusu,1,gökyüzü,1,Görsel Sanatlar,1,h harfi,1,h sesi,1,harf,1,harf küpü,1,harf küpü materyali,1,harf öğretimi,5,hayat,1,hayat bilgisi,4,Hayata Dair,1,Hayata Dair Sözler,1,hece,1,Hece Küpü,1,hece küpü materyali,1,huzur,2,hüzün,1,ı harfi,1,ı sesi,1,ışık yılı,1,İlk Okuma Yazma,5,kanser,1,Kara delik,1,Karışım,1,Karışımlar,1,kütle,1,Levhalar,1,Maddenin Halleri,1,Maddeyi Niteleyen Özellikler,1,Mantar,1,Matematik,11,materyal,13,materyal tasarım,8,Mayalanma,1,meditasyon,1,merkez,1,Mevsimler,1,mutluluk,2,nasıl olmalı,1,Nasıl Oluşur?,1,newton,1,Onluk,1,Onluk Birlik,1,ot,2,Oyun,3,Oyun Öğretimi,3,Oyun Örnekleri,3,Örüntü ve Süslemeler,1,p harfi,1,p sesi,1,Paket Oyunu,1,Pangea,1,Petrol,1,petrolün önemi,1,rahatlama,1,robot,1,robotlar,1,Rüzgarlar,1,Saf Madde,1,Saf Madde ve Karışım,1,Saf Madde ve Karışımlar,1,Sağlık,3,sağlıklı hayat,1,sanayi,3,Ses,1,ses öğretimi,5,Ses Şiddeti,1,Ses Teknolojileri,1,Ses Titreşimleri,1,Sesin İşitmedeki Rolü,1,spiral,1,Susuzluk,1,şifalı bitkiler,1,şifalı otlar,1,Takvim,1,Takvim Materyali,1,taş,1,tedavi,3,teknoloji,2,Toplama,1,Trafik Güvenliği,1,Trafik Işıkları,1,Trafik Levhaları,1,Trafik Maketi,1,Tsunami,1,Türkçe,2,Uzamsal İlişkiler,1,uzay,2,uzay boşluğu,1,uzayda zaman,1,Uzunlukları ölçme,1,Varlıkların Hareket Özellikleri,1,yapay zeka,2,Yaşam,2,yer çekimi,1,yıldız,1,yıldız sistemi,1,z harfi,1,z sesi,1,zaman bükülmesi,1,Zaman ölçme,1,
ltr
item
Bilgibirlik: Dünya Dönme Hareketini Durdurursa Ne Olur?
Dünya Dönme Hareketini Durdurursa Ne Olur?
https://1.bp.blogspot.com/-oFS5llmtMqg/XsDdoTKwayI/AAAAAAAAAQo/ZPX7jbrqjuULBDq4yrFzgs12RTIKYkXHwCNcBGAsYHQ/s1600/D%25C3%25BCnya%2BD%25C3%25B6nme%2BHareketini%2BDurdurursa%2BNe%2BOlur.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-oFS5llmtMqg/XsDdoTKwayI/AAAAAAAAAQo/ZPX7jbrqjuULBDq4yrFzgs12RTIKYkXHwCNcBGAsYHQ/s72-c/D%25C3%25BCnya%2BD%25C3%25B6nme%2BHareketini%2BDurdurursa%2BNe%2BOlur.jpg
Bilgibirlik
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/dunya-donme-hareketini-durdurursa-ne-olur.html
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/2019/01/dunya-donme-hareketini-durdurursa-ne-olur.html
true
9222046224268905795
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Devamı Reply İptal Delete By Ana Sayfa PAGES YAYINLAR View All BENZER YAYINLAR ETİKET ARCHIVE SEARCH ALL POSTS İsteğinizle eşleşen bir yayın bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy