Petrol Tükenirse Neler Olacak Hiç Düşündünüz Mü?

Çiğnediğimiz sakızda oturduğumuz evde kullandığımız araçta da o var. Petrol dünyanın en önemli ticari mallarından biri peki petrol aniden tükenseydi ne olurdu?

Petrol Tükenirse Neler Olacak Hiç Düşündünüz Mü

Petrol Tükenirse Neler Olacak Hiç Düşündünüz Mü? 

Çiğnediğimiz sakızda  oturduğumuz evde kullandığımız araçta  da o var. Petrol dünyanın en önemli ticari mallarından biri peki petrol aniden  tükenseydi ne olurdu? Yüz binlerce insan göç ederdi. Yaşadığımız şehirler tehlikeli bir hal almaya başlardı. Petrol 150 yıldır yerin altıdan çıkararak elde ediyoruz. Hayatımızı kolaylaştıran ekonomik ve kullanışlı bir yakıt türüdür. Arabaları çalıştırmayı sağlayan, uçakları uçurmayı sağlayan,  fabrikalara enerji sağlayan, yataklarda kalan ya da kayaların arasında hapsolmuş bulunan petrolün tamamı ortadan kaybolmak üzeredir. Şu an büyük devletlere bakacak olursak aralarındaki o büyük petrol yarışını görebiliriz. Eğer gerçekten bugün petrol bitse neler olur? Gelin beraber tahmin edelim.

Kalan petrol pahalıya satılacak

İlk önce kalan büyük şirketlerin elinde kalan petrol aşırı derecede pahalıya satılacak. Zaten petrol yerin altında tamamen tükense bile zamanla yok olacak şirketler elinde tuttuğu malları halka yavaş yavaş verecek. Yakıt bulma sıkıntısı arttıkça doğru orantılı bir şekilde de fiyatta artma gözlemlenecek. Bu fiyat artışı insanlar arasında bir kaosun oluşmasını bile tetikleyebilecek.   

Ulaşım sıkıntısı başlayacak

Her gün hemen hemen hepimiz bir yerlere gideriz. Çoğumuz bir yerden bir yere varmak için araç kullanırız. Petrol kalmasaydı eğer ulaşım bir süre sonra durma raddesine gelecekti. Bu sadece bireysel düşünülmemeli. Sağlık, acil yardım konusunda da sıkıntılar artmaya başlayacak. Acil hastaneye gitmesi gereken bir hastanın ambulans ve araba olmadan oraya zamanında ulaşması mümkün değil. Satılan biletlerin fiyatları da hızla artacak.

Ticaret bitme noktasına gelecek

Ülkeler arasında gerçekleşen ticaretler yavaşlayacak ve bir süre sonra ticaret durma seviyesine gelecek. Gemiler, uçaklar, trenler yakıt olmaması nedeniyle kullanılamayacak. Tüm ülkelerin birbiriyle yaptığı ithalat ve ihracat ilişkileri kesilecek. Ticaretin durmasıyla ülke içinde bir çok problem yaşanmaya başlanacak .   

Ulaşım tehlikeye düşecek

Ulaşımın durması güvenliği de etkileyecek. Herhangi bir yerde illegal bir olay yaşandığında oraya müdahale edilmesi çok zor olacak. Acil durumlarda olay yerine ulaşım çok zor gerçekleşecek.   

İşsizliği tetikleyecek

Petrolle çalışan fabrikalar ve üretiminde ham madde olarak petrol kullanan fabrikalar kapanmaya başlayacak. Elimizde kalan doğal kaynaklara istek fazlalaşmaya başlayacak. Teknolojik araştırmalara önem verilmeye başlanacak.

Petrolün bitmesi ile işsizlik de artacak. Üretim yapamadığı için kapanan fabrikalar birçok insanın işsiz kalmasına neden olacak. Her alanda yaşanan kıtlık diğer sektörleri de etkileyecek ve işsizliğin artmasında bir kartopu görevi görecek.   

Elektrik sıkıntıları yaşanacak

Petrolün bitmesinden enerji ve elektrik de etkilenecek. Ülkelerde uzun süreli elektrik kesilmeleri yaşanacak. Dünyada üretilen elektriğin %40'ı kömür kullanan termik santrallerden sağlanıyor. Ulaşımın durmasıyla ihraç edilen kömür olamayacak ve elektrik üretimde büyük sıkıntılar oluşmaya başlayacak. 

İnsan sağlığını olumsuz etkileyecek

Hastanede kullanılan steril maddelere ulaşmak zorlaşacak. Örneğin ameliyat önlükleri ve plastik eldivenler petrolden yapıldığı için bu maddelere ulaşım zorlaşacak ve neredeyse ulaşılamayacak. Bunların olmayışı mikropların üremesine ve birçok hastalığın oluşmasına neden olacak. Petrol ile enerjisini sağlayan birçok makine işlevsiz kalacak ve hastalığın ne olduğu çözümlenmeye başlanacak. Diyaliz makinesi gibi.     

Uzay çalışmaları sona erecek

Yapılan ve geliştirilen uzay çalışmaları zamanla durmaya başlayacak. Dünyadan gönderilen uzay araçlarının harcayacağı petrol bilim adamları tarafından mantıklı bulunmayacak ve seferler iptal edilecek. İletişimi sağlayan uyduların yenisi uzaya gönderilmeyecek ve bu durum sonucu iletişim bitme noktasına gelecek.   

Geri dönüşüme önem verilecek

Geri dönüşüme hiç olmadığı kadar önem verilmeye başlanacak. Petrol kullanarak üretilen tüm maddeler geri dönüşüm ile tekrar kazandırılmaya başlanacak.   

Peki biz ne yapmalıyız?

Daha iyi ve temiz bir dünya için herkesin çabalaması gerekirken özellikle büyük şirketlerin ve fabrikaların ''sürdürülebilirlik'' çalışmalarına çok daha fazla önem vermeleri lazım. Çocuklarımıza, torunlarımıza güzel bir dünya bırakmak istiyorsak tüketen toplum değil üreten toplum olmak için çabalamalıyız.

YORUMLAR

BLOGGER: 32
 1. Çok güzel bir yazı olmuş ama yeni enerji kaynakları bulunabilir o vakte kadar.

  YanıtlayınSil
 2. İnsanlık bu şekilde dünyayı tüketmeye devam ederse tüm kaynaklar yok olacak ve bu bahsedilen sıkıntıların hepsi gerçek olacak gibi geliyor. Bizlerden sonraki nesiller için zor ve yaşanılmaz bir dünya kalıyor geriye maalesef... Faydalı bir konuya değinmişsiniz. Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Düşününce evet baya ürkütücü. Teşekkür ederiz.

   Sil
 3. Petrolün alternatifi olarak sektörel bazlı her türlü keşif yapıldı belki de ancak maliyetlerinin petrole göre pahalı olmasından dolayı hayatımıza tam anlamıyla girmiş değil.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu bahsettiğinizi bilmıyorduk. Araştırmak lazım.

   Sil
 4. petrol illaki tükenecek, ancak bu denli felaket senaryosunun yaşanacağını sanmıyorum, kademeli olarak alternatif kaynaklara geçilecektir.

  bazı kartellerin sonu olacak.. en azından kirlenme azalacak, bu da olumlu tarafları olsun..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Düşününce dedikleriniz de haklısınız ama acı gerçekleri de unutmamak lazım.

   Sil
 5. Üreten toplum olmak ve bunu yeni nesillere de öğretmek çok önemli...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir öğretmen adayı olarak elimizden geleni yapacağız.

   Sil
 6. Güzel bir yazı olmuş petrol tükenirse alternatif yakıt muhakkak bulunur. Bende bloğuma beklerim
  https://yusuf-sezgin.blogspot.com/

  YanıtlayınSil
 7. tüketici toplumu olma alışkanlığı mahvetti...

  YanıtlayınSil
 8. Umarım petrolün yerine alternatifler bulunacaktır.Blogunuzu takibe aldım.

  YanıtlayınSil
 9. Petrolün bitmesi durumunda dünya çok kötü bir yer haline gelecek ama bu sadece petrolün bitmesi durumunda olacak bir şey değil dünya her geçen gün kötüye gidiyor. Hakkımızda hayırlısı olsun

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar güzel özetlemişsiniz ki aslında. Petrol bu işin sadece bir parçası sizin dediğiniz gibi.

   Sil
 10. Elinize sağlık gerçekten çok güzel ve özetleyici bir yazı olmuş. Petrolün önemini de bir kez daha görmüş olduk.

  YanıtlayınSil
 11. Şimdiye kadar neler neler tükenmedi ki? Petrol elbette çok önemli ama Mutlaka yerine br yenisi bulunur diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka bulunur fakat petrolün tükenmesi gibi bir acı gerçekte ortada.

   Sil
 12. Petrol hayatımızın her anında ama teknoloji açısından gelişmiş ülkeler eminim yıllardır alternatif kaynaklar üzerinde araştırma yapıyorlardır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaten ondan şüphemiz yok asıl durum geri kalmış ülkelerin geleceği.

   Sil
 13. Petrolün bitmesi çok kötü bir şey değil bence

  YanıtlayınSil
 14. Petrol tükenirse insanlık yeni enerji kaynakları arayışına girer. Evet dünya olumsuz etkilenir ancak çareler bitmez :)

  YanıtlayınSil

E-posta ile bizi takip ediniz

Ad

1. sınıf,15,2. sınıf,5,3 Boyutlu Şekiller,1,3. sınıf,9,4 işlem,1,4. boyut,1,4. sınıf,4,5E Modeli,7,5E Modeli Ders Planı,7,Açı Çeşitleri,1,Açılar,1,ağırlık,1,aile,1,akran,1,aktar,2,apollo 12,1,asteroit,1,astral,1,astral seyahat,1,astral seyahat teknikleri,1,astroloji,1,ay,1,ay olmasaydı,1,Aydınlatma,1,beden,1,Beden Eğitimi,3,Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi,3,besin,1,Bilim,9,Bira Mayası,1,Birlik,1,bitki,2,böbrek,1,böbrek taşı,1,Böbrek Taşı Nedir?,1,Bölme,1,Çarpma,2,çekim gücü,2,çekim kuvveti,1,çevre,1,Çıkarma,1,çocuk eğitimi,1,çöp değiliz,1,Deneyler,1,denge,1,Deprem,1,ders planı,23,diyaliz,1,Doğal Afetler,1,Doğal Sayılar,2,Drama,3,Duygu Maskesi,1,Duygular,1,dünya,1,Dünya'nın dönüşü,1,Dünya'nın Yapısı,1,ebeveyn,1,Eğitim,36,Eğitsel Oyunlar,3,Ekvator,1,empati,1,endüstri 4.0,1,Eşlik,1,Fare Yuvası,1,Fen Bilimleri,7,Fermantasyon Deneyi,1,g harfi,1,g sesi,1,gaz birikimi,1,Geometrik Cisimler,1,geri dönüşüm,2,geri dönüşüm etkinlikleri,1,geri dönüşüm konusu,1,gökyüzü,1,Görsel Sanatlar,1,h harfi,1,h sesi,1,harf,1,harf küpü,1,harf küpü materyali,1,harf öğretimi,5,hayat,1,hayat bilgisi,4,Hayata Dair,1,Hayata Dair Sözler,1,hece,1,Hece Küpü,1,hece küpü materyali,1,huzur,2,hüzün,1,ı harfi,1,ı sesi,1,ışık yılı,1,İlk Okuma Yazma,5,kanser,1,Kara delik,1,Karışım,1,Karışımlar,1,kütle,1,Levhalar,1,Maddenin Halleri,1,Maddeyi Niteleyen Özellikler,1,Mantar,1,Matematik,11,materyal,13,materyal tasarım,8,Mayalanma,1,meditasyon,1,merkez,1,Mevsimler,1,mutluluk,2,nasıl olmalı,1,Nasıl Oluşur?,1,newton,1,Onluk,1,Onluk Birlik,1,ot,2,Oyun,3,Oyun Öğretimi,3,Oyun Örnekleri,3,Örüntü ve Süslemeler,1,p harfi,1,p sesi,1,Paket Oyunu,1,Pangea,1,Petrol,1,petrolün önemi,1,rahatlama,1,robot,1,robotlar,1,Rüzgarlar,1,Saf Madde,1,Saf Madde ve Karışım,1,Saf Madde ve Karışımlar,1,Sağlık,3,sağlıklı hayat,1,sanayi,3,Ses,1,ses öğretimi,5,Ses Şiddeti,1,Ses Teknolojileri,1,Ses Titreşimleri,1,Sesin İşitmedeki Rolü,1,spiral,1,Susuzluk,1,şifalı bitkiler,1,şifalı otlar,1,Takvim,1,Takvim Materyali,1,taş,1,tedavi,3,teknoloji,2,Toplama,1,Trafik Güvenliği,1,Trafik Işıkları,1,Trafik Levhaları,1,Trafik Maketi,1,Tsunami,1,Türkçe,2,Uzamsal İlişkiler,1,uzay,2,uzay boşluğu,1,uzayda zaman,1,Uzunlukları ölçme,1,Varlıkların Hareket Özellikleri,1,yapay zeka,2,Yaşam,2,yer çekimi,1,yıldız,1,yıldız sistemi,1,z harfi,1,z sesi,1,zaman bükülmesi,1,Zaman ölçme,1,
ltr
item
Bilgibirlik: Petrol Tükenirse Neler Olacak Hiç Düşündünüz Mü?
Petrol Tükenirse Neler Olacak Hiç Düşündünüz Mü?
Çiğnediğimiz sakızda oturduğumuz evde kullandığımız araçta da o var. Petrol dünyanın en önemli ticari mallarından biri peki petrol aniden tükenseydi ne olurdu?
https://1.bp.blogspot.com/-b8YCfiTCpN0/XsDQ2lzNjsI/AAAAAAAAAPY/Gn-1YbY_3Jg-uHOs-FH7bqunzUM8XIbDgCNcBGAsYHQ/s1600/Petrol%2BT%25C3%25BCkenirse%2BNeler%2BOlacak%2BHi%25C3%25A7%2BD%25C3%25BC%25C5%259F%25C3%25BCnd%25C3%25BCn%25C3%25BCz%2BM%25C3%25BC.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-b8YCfiTCpN0/XsDQ2lzNjsI/AAAAAAAAAPY/Gn-1YbY_3Jg-uHOs-FH7bqunzUM8XIbDgCNcBGAsYHQ/s72-c/Petrol%2BT%25C3%25BCkenirse%2BNeler%2BOlacak%2BHi%25C3%25A7%2BD%25C3%25BC%25C5%259F%25C3%25BCnd%25C3%25BCn%25C3%25BCz%2BM%25C3%25BC.jpg
Bilgibirlik
https://www.bilgibirlik.com/2018/12/petrol-tukenirse-neler-olacak.html
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/2018/12/petrol-tukenirse-neler-olacak.html
true
9222046224268905795
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Devamı Reply İptal Delete By Ana Sayfa PAGES YAYINLAR View All BENZER YAYINLAR ETİKET ARCHIVE SEARCH ALL POSTS İsteğinizle eşleşen bir yayın bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy