Kara Delik Nedir? Kara Delik Nasıl Oluşur?

Kara delik uzaya araştırmalarında en çok merak edilen konulardan biri. Kara deliğin nasıl oluştuğu ve çekim kuvvetinin gücü hayret verici. Teknoloji çok fazla gelişseydi ve biz bu kara deliğe ulaşabilseydik neler olurdu hiç merak ettiniz mi?

Kara Delik Nedir Kara Delik Nasıl Oluşur

Kara Delik Nedir? Kara Delik Nasıl Oluşur? 

Bu yazımızda size fizikte, gök bilimde ve teknolojiden belki de tüm nesnelerden daha merak edilen kara delikleri anlatacağız gündelik hayatta kara delik benzetmesi denilince verimsiz büyük masraf kapıları, bütçe açıları ve doymak bilmez bir iştahla çevresinde ne varsa silip süpüren her şey için kullanılıyor. Bu isim 1968 yılında Amerikalı fizikçi John weller tarafından verilmiştir. Kara delikler evrenimizden başka evrenlere bir geçiş ve çıkış kapısı çağırışımı yapmasında belki de bilimle ve  bilim kurgu arasındaki sınırları kaldırmasından belki de akıl almaz güçlerinden dolayı korkuyla karışık bir  hayranlık duygusu oluşturur.

Kara delik aslında şu demek: Bir yıldız çekirdeğinin ömrünün son aşamasında çok yoğun ve sıkı bir gök cismine dönüşmesidir. Büyük kütleli yıldızlar ancak birkaç milyon yıl yaşayabiliyorlar ve bu kısa ömürlerin de dış katmanlarının bir bölümünü güçlü rüzgarlarıyla uzaya saçıyorlar yani kara delikler güneşimizden 8-50 kat büyük kütleli yıldızların çökmesi ile var oluyorlar. Uzayda ki cisimlerin kütle çekim kuvvetlerinin ve  kütlerinin büyükleri ile doğru orantılı olduğunu Einstein'in teorisine göre kara delik gibi büyük kütleli cisimlerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneği bulunuyor. Kara deliklerin kütle çekimi çok fazla güçlü olduğundan çevresinde ki yıldızların gazlarını kendine doğru sarmal biçimde çekerler. Bu gazlar birikim riski denilen bir yapı oluşturur ve kara delik tarafından büyük bir hızla kendilerine doğru emilerek yok edilirler. Kara deliğe düşen cisim ve ışık bir daha kara deliğin çekim kuvvetinden kurtulamazlar ve asla kara delikten çıkamazlar. Kara delik denmesinin sebebi de ışık demetlerini içene çekmesinden dolayıdır. Dolayısıyla bir kara delik kendi ışığıyla doğrudan gözlemlenemez. Varlığını belirlemenin tek yolu komşu yıldızlarda ki etkilerine bakmaktır. Bir cismi görmemiz cismin üzerindeki ışığın gözümüze ulaşması gerekir ama kara delikten ışık bile kaçamaz demiştik o halde biz o cismi göremeyeceğiz. Peki biz kara delikleri nasıl biliyoruz? Birincisi bununla ilgili ciddi anlamda gözlemsel kayıtlar var evrende birçok yıldız 2'li 3'lü sistemlerden oluşuyor bu ne demek yani birden fazla 2 yıldızın örneğin 2'li sistemler bir ortak kütle merkezi etrafında dolanmasına 2'li sitemler denir. Eğer yıldızların bir tanesine kara delik aşamasına geldiğinde ömrünün sonuna gelir. Kara delik yoldaş yıldızı ve yanındaki yıldızları yakın kütle çekim dinamiklerinin bozulduğu noktalarda yanındaki yıldızın maddesini üzerine çekebilir.

Kara deliğin içene düşersek ne olur?

Yakın zamanda bilim kurgu filmlerinde konu olan bir konudur çünkü oradan ciddi anlamda fiziğin farklı aşamalarına dair bilgiler edinebileceğimizi biliyoruz. Az önce kara deliğin kütle çekiminden bahsettik. O halde kara deliğe yakınlaşsaydık eğer; önce en önde giden kısmımız uzamaya başlardı. Örneğin vücudumuzun en önde giden kısmı yani diyelim ki burnumuz daha çok kütle çekimine maruz kalır ve uzamaya ve çekilmeye başlardı vektörel olarak gittikçe uzardı. Buna literatürde spagetti terimi kullanılır. Ve gittikçe kara deliğin merkezine doğru çekilirdik yani düşerdik.

Kara Delik Nedir? başlıklı yazımızla alakalı olan "Uzayda Zaman Bükülmesi" başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 26
 1. Çok bilgilendirici oldu Allah kimseyi kara delilere düşürmesin:)

  YanıtlayınSil
 2. Bunlar yanlış bilmiyorsam tamamıyla fizik üzerine inşa edilmiş konular ve ne kadar çok fiziği hiç sevmesem de bu gibi konular hep ilgimi çekiyor. Paylaşım için teşekkür ederim... Selam ve Dua ile...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi bu konuları sadece fizikle sınırlandırmamak lazım. Benim de aram pek iyi değildir fizikle ama yazılarımızda bir türlü uzayı yazmadan duramıyoruz. Eşeledikçe yeni konular çıkıyor.

   Sil
 3. Faydalı bir yazı olmuş. Başarılar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazımızı bilgilendirici bulduğunuz için teşekkürler :)

   Sil
 4. biraz ürpertici bir konu benim için

  YanıtlayınSil
 5. Fizik'e çok uzak olsam da bu konu ilgimi çekti . Bilgilendirme için teşekkürler. Blogunuzu artık takipteyim 🤗

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizlere farklı bir bilgi sunabildiysek ne mutlu bize. Buralara kadar gelip yazımızı okuduğunuz için biz teşekkür ederiz :)

   Sil
 6. Yaptığınız diğer paylaşımlar gibi bu paylaşımınızda ilginç ve merak edilen bir konuydu. Diğer paylaşımlarınızı merakla bekliyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Konularımızın hem içerik yönünden zengin hem de bilgi dolu olması için uğraşıyoruz. İlginizi çekebildiysek ne mutlu bize :)

   Sil
 7. İlginç bir konu olmuş, beğendim :)

  YanıtlayınSil
 8. En çok merak ettiğim konulardan biri kara delik... Bu konuda pek çok makale okudum ve her okuduğumda merakım daha çok arttı. Sanırım bu konuda ve daha bir çok konuda öğrendiklerimiz hep eksik kalacak. Bu tarz paylaşımlar yapmaya devam edersiniz umarım.
  Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim de fazlasıyla ilgimizi çeken bir konu. Merakınızın bu yönde olması çok güzel. Yorum ve ziyaret için teşekkürler.

   Sil
 9. Kara delik ile ilgili daha öncede bir kaç makale okudum ama sizin makaleniz daha bir yalın ve güzel geldi bana anlama açısından bilgi sahibi olmayanlar için güzel olmuş

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anlatımımızı sade bir dil ile açıklamaya çalıştık. Elimizden geldiğince faydalı olmaya çalışıyoruz :)

   Sil
 10. karadelik olayı beni gerçekten meraklandıran bir konu internetten birçok kez araştırıp videolar seyrettim fakat beni doyurmadı hala merak içerisindeyim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki yeterli bir bilgi hiç bir yerde yok gizemini koruyor.

   Sil
 11. Karadelikler hakkında birde şunu duymuştum. Kara deliklerin içinde fizik kuralları geçersizmiş ve ışığı emecek kadar kuvvetli

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin için bunu araştırıp paylaşacağız teşekkürler.

   Sil
 12. Kara delik ve bermuda şeytan üçgeni en çok merak ettiğim olaylar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Diğer yayınlarımızda onlara yer vermek isteriz takipte kalın :)

   Sil
 13. Kara dekik ile ilgili çok ayrıntılı başarılı bir yazı olmuş...

  YanıtlayınSil

E-posta ile bizi takip ediniz

Ad

1. sınıf,15,2. sınıf,5,3 Boyutlu Şekiller,1,3. sınıf,9,4 işlem,1,4. boyut,1,4. sınıf,3,5E Modeli,7,5E Modeli Ders Planı,7,Açı Çeşitleri,1,Açılar,1,ağırlık,1,aile,1,akran,1,aktar,2,apollo 12,1,asteroit,1,astral,1,astral seyahat,1,astral seyahat teknikleri,1,astroloji,1,ay,1,ay olmasaydı,1,Aydınlatma,1,beden,1,Beden Eğitimi,3,Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi,3,besin,1,Bilim,9,Bira Mayası,1,Birlik,1,bitki,2,böbrek,1,böbrek taşı,1,Böbrek Taşı Nedir?,1,Bölme,1,Çarpma,1,çekim gücü,2,çekim kuvveti,1,çevre,1,Çıkarma,1,çocuk eğitimi,1,çöp değiliz,1,Deneyler,1,denge,1,Deprem,1,ders planı,22,diyaliz,1,Doğal Afetler,1,Doğal Sayılar,1,Drama,3,Duygu Maskesi,1,Duygular,1,dünya,1,Dünya'nın dönüşü,1,Dünya'nın Yapısı,1,ebeveyn,1,Eğitim,35,Eğitsel Oyunlar,3,Ekvator,1,empati,1,endüstri 4.0,1,Eşlik,1,Fare Yuvası,1,Fen Bilimleri,7,Fermantasyon Deneyi,1,g harfi,1,g sesi,1,gaz birikimi,1,Geometrik Cisimler,1,geri dönüşüm,2,geri dönüşüm etkinlikleri,1,geri dönüşüm konusu,1,gökyüzü,1,Görsel Sanatlar,1,h harfi,1,h sesi,1,harf,1,harf küpü,1,harf küpü materyali,1,harf öğretimi,5,hayat,1,hayat bilgisi,4,Hayata Dair,1,Hayata Dair Sözler,1,hece,1,Hece Küpü,1,hece küpü materyali,1,huzur,2,hüzün,1,ı harfi,1,ı sesi,1,ışık yılı,1,İlk Okuma Yazma,5,kanser,1,Kara delik,1,Karışım,1,Karışımlar,1,kütle,1,Levhalar,1,Maddenin Halleri,1,Maddeyi Niteleyen Özellikler,1,Mantar,1,Matematik,10,materyal,13,materyal tasarım,8,Mayalanma,1,meditasyon,1,merkez,1,Mevsimler,1,mutluluk,2,nasıl olmalı,1,Nasıl Oluşur?,1,newton,1,Onluk,1,Onluk Birlik,1,ot,2,Oyun,3,Oyun Öğretimi,3,Oyun Örnekleri,3,Örüntü ve Süslemeler,1,p harfi,1,p sesi,1,Paket Oyunu,1,Pangea,1,Petrol,1,petrolün önemi,1,rahatlama,1,robot,1,robotlar,1,Rüzgarlar,1,Saf Madde,1,Saf Madde ve Karışım,1,Saf Madde ve Karışımlar,1,Sağlık,3,sağlıklı hayat,1,sanayi,3,Ses,1,ses öğretimi,5,Ses Şiddeti,1,Ses Teknolojileri,1,Ses Titreşimleri,1,Sesin İşitmedeki Rolü,1,spiral,1,Susuzluk,1,şifalı bitkiler,1,şifalı otlar,1,Takvim,1,Takvim Materyali,1,taş,1,tedavi,3,teknoloji,2,Toplama,1,Trafik Güvenliği,1,Trafik Işıkları,1,Trafik Levhaları,1,Trafik Maketi,1,Tsunami,1,Türkçe,2,Uzamsal İlişkiler,1,uzay,2,uzay boşluğu,1,uzayda zaman,1,Uzunlukları ölçme,1,Varlıkların Hareket Özellikleri,1,yapay zeka,2,Yaşam,2,yer çekimi,1,yıldız,1,yıldız sistemi,1,z harfi,1,z sesi,1,zaman bükülmesi,1,Zaman ölçme,1,
ltr
item
Bilgibirlik: Kara Delik Nedir? Kara Delik Nasıl Oluşur?
Kara Delik Nedir? Kara Delik Nasıl Oluşur?
Kara delik uzaya araştırmalarında en çok merak edilen konulardan biri. Kara deliğin nasıl oluştuğu ve çekim kuvvetinin gücü hayret verici. Teknoloji çok fazla gelişseydi ve biz bu kara deliğe ulaşabilseydik neler olurdu hiç merak ettiniz mi?
https://1.bp.blogspot.com/-OTS9fBJdwX4/XsDYfoIQgVI/AAAAAAAAAQQ/G6OtYWJb2co08rP47SVF92rLelnJSrjNgCNcBGAsYHQ/s1600/Kara%2BDelik%2BNedir%2BKara%2BDelik%2BNas%25C4%25B1l%2BOlu%25C5%259Fur.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-OTS9fBJdwX4/XsDYfoIQgVI/AAAAAAAAAQQ/G6OtYWJb2co08rP47SVF92rLelnJSrjNgCNcBGAsYHQ/s72-c/Kara%2BDelik%2BNedir%2BKara%2BDelik%2BNas%25C4%25B1l%2BOlu%25C5%259Fur.jpg
Bilgibirlik
https://www.bilgibirlik.com/2018/12/kara-delik-nedir.html
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/2018/12/kara-delik-nedir.html
true
9222046224268905795
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Devamı Reply İptal Delete By Ana Sayfa PAGES YAYINLAR View All BENZER YAYINLAR ETİKET ARCHIVE SEARCH ALL POSTS İsteğinizle eşleşen bir yayın bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy