Şifalı Otlar Nelerdir?

Abdestbozan otu: Bu ot 65-75 cm boylarındaki gülgillerdendir. Rutubetli ortamları sever. Ağrı kesici özelliği, mideye iyi gelmesi ve ateşi düşürmesi ile bilinmektedir.

Şifalı Otlar Nelerdir?

Şifalı Otlar Nelerdir? 

Abdestbozan otu 

Bu ot 65-75 cm boylarındaki gülgillerdendir. Rutubetli ortamları sever. Ağrı kesici özelliği, mideye iyi gelmesi ve ateşi düşürmesi ile bilinmektedir. Çok fazla öksürüyorsanız bu otun balgam söktürücü özelliğinden faydalanabilirsiniz. Burun kanamalarına iyi geldiği de bilinmektedir. Bu otun kökü kullanılır. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde rakımı yüksek olan bölgelerde görülmektedir.

Aslan dişi otu

Sarı çiçekleri olan kolayca bulabileceğiniz genellikle çayırlarda yetişen bir ottur.  Yaprakları salata yapımın da kullanılabilen bir ottur. Köklerini sonbahar mevsiminde yapraklarını ise ilkbaharda toplamak gerekiyor. İyi bir idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra kalın bağırsak ve mesanede bulunan iltihapları da gideriyor. İshal kesmesi, safra taşı düşürme de etkilidir. Halk arasında karahindiba olarak da bilinir. Bileşikgiller ailesine aittir. Bu ot göğsü yumuşatıyor. Kış aylarında soğuk algınlığına bağlı oluşan göğüs sertleşmesi ve öksürüklerin giderilmesinde çok etkilidir. Düzenli kullanım sonucu balgamı ortadan kaldırıyor. Günümüzün en fazla görülen sarılık hastalığına etkili bir çözüm imkanı sunuyor. Dişlerin beyazlamasını ve anne sütünün artmasını sağlıyor.

Beş parmak otu

Gülgillerden olan bu ottan yeşil çayırlarda bol bol karşılaşabilirsiniz. Yaprakları 5 parmağa benzediği için adını bu yapraklardan alıyor. Yaprakları haziranın sonunda toplanır ve kurutulur. Mide ağrılarına iyi geliyor ve ishali önlüyor. Diş ağrılarına, boğaza ve bademcik rahatsızlıklarına iyi geliyor. Boyu 35-65 cm arasında değişkenlik gösterir. Günlük yorgunluğun atılmasında etkili bir ottur. Diş etlerini güçlendiriyor. Ciltteki lekelenmeleri azaltır ve cildi yumuşatır.

Çörek otu (Siyah susam)

Fazlasıyla susama benzeyen bu güzel kokulu siyah tohumlu bitki hamur işlerinde bolca kullanılır. İştah açıcılık özelliği yüksektir. Mide ve bağırsaklarda oluşan gazları sökerek sindirimi kolaylaştırır. Mikrop, virüs ve mantarlara karşı önemli ölçüde yok edici özelliğe sahiptir. Kan şekerini düşürdüğü bilinmektedir. Kramp gidericidir. Kadınlardaki süt kalitesini arttır. Akciğer kanserine ve prostata karşı koruyucudur. Romatizma ağrılarını zayıflatır. Zayıflamaya yardımcı olur.

Deve kulağı

Çok büyük yaprakları olan bu bitkinin kökleri toplanıyor ve kurutuluyor. En önemli ve bilinen özelliği idrar yolu söktürücü olmasıdır. Vücudu rahatlatır. Vücuttaki kum ve taşların düşmesinde yardımcı olur. Vücudu terleterek zararlı maddelerden kurtulmasını sağlar. Romatizma ve gut hastalığı şikayetlerini azaltır. Bu ot nasıl kullanılır? Yaprakları ve kökleri kurutularak kullanılır. Köklerini 25-40 dakika kadar kaynattıktan sonra günde 2-3 kaşık alınırsa romatizma ağrılarınızı kesecektir.

Her otun gereğinden fazla kullanılması önerilmez. Her hangi bir sağlık probleminde ilk önce bilimsel tıbba başvurmak en doğrusudur.

YORUMLAR

BLOGGER: 10
 1. çok faydalı bilgiler var içinde herkese şiddetle okumasını tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
 2. Çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Takipteyim..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz biz de sitenizi ziyaret etmek isteriz.

   Sil
 3. Ne değişik otlar varmış. Bu yazdıklarınız içinde çörek otu dışında hiçbirisini bilmiyordum. Sayenizde öğrendik. Şifalı bitkiler denilince zerdeçal ve zencefilin üstüne tanımam. Her derde devadır tavsiye ederim. Çok meraklıyımdır böyle bitkilere ben. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Biz de bir iki tanesini araŞtırıken öğrendik. Toplumumuz tarafından pek bilinmiyor çoğu.

   Sil
 4. Çörek otunun çok faydalı olduğunu biliyordum. Diğerlerini de öğrenmiş oldum. Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Halk arasında en çok bilinin otlardan biridir çörek otu. Çok fazla bilinmesinin bir diğer özelliği her derde deva olması fakat diğer otların da yararları azımsanmayacak kadar çok. Öğrenmenize vesile olabildiysek çok güzel. Ziyaret ve yorum için teşekkürler.

   Sil
 5. Çörek otunun faydaları saymakla bitmez ayrıca eskiden deve kulağı ne yerdik be ama yeşil alanımızda mevcuttu şimdi yeşil bir alan göremiyoruz neyse saygılar.

  YanıtlayınSil

E-posta ile bizi takip ediniz

Ad

1. sınıf,15,2. sınıf,5,3 Boyutlu Şekiller,1,3. sınıf,9,4 işlem,1,4. boyut,1,4. sınıf,3,5E Modeli,7,5E Modeli Ders Planı,7,Açı Çeşitleri,1,Açılar,1,ağırlık,1,aile,1,akran,1,aktar,2,apollo 12,1,asteroit,1,astral,1,astral seyahat,1,astral seyahat teknikleri,1,astroloji,1,ay,1,ay olmasaydı,1,Aydınlatma,1,beden,1,Beden Eğitimi,3,Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi,3,besin,1,Bilim,9,Bira Mayası,1,Birlik,1,bitki,2,böbrek,1,böbrek taşı,1,Böbrek Taşı Nedir?,1,Bölme,1,Çarpma,1,çekim gücü,2,çekim kuvveti,1,çevre,1,Çıkarma,1,çocuk eğitimi,1,çöp değiliz,1,Deneyler,1,denge,1,Deprem,1,ders planı,22,diyaliz,1,Doğal Afetler,1,Doğal Sayılar,1,Drama,3,Duygu Maskesi,1,Duygular,1,dünya,1,Dünya'nın dönüşü,1,Dünya'nın Yapısı,1,ebeveyn,1,Eğitim,35,Eğitsel Oyunlar,3,Ekvator,1,empati,1,endüstri 4.0,1,Eşlik,1,Fare Yuvası,1,Fen Bilimleri,7,Fermantasyon Deneyi,1,g harfi,1,g sesi,1,gaz birikimi,1,Geometrik Cisimler,1,geri dönüşüm,2,geri dönüşüm etkinlikleri,1,geri dönüşüm konusu,1,gökyüzü,1,Görsel Sanatlar,1,h harfi,1,h sesi,1,harf,1,harf küpü,1,harf küpü materyali,1,harf öğretimi,5,hayat,1,hayat bilgisi,4,Hayata Dair,1,Hayata Dair Sözler,1,hece,1,Hece Küpü,1,hece küpü materyali,1,huzur,2,hüzün,1,ı harfi,1,ı sesi,1,ışık yılı,1,İlk Okuma Yazma,5,kanser,1,Kara delik,1,Karışım,1,Karışımlar,1,kütle,1,Levhalar,1,Maddenin Halleri,1,Maddeyi Niteleyen Özellikler,1,Mantar,1,Matematik,10,materyal,13,materyal tasarım,8,Mayalanma,1,meditasyon,1,merkez,1,Mevsimler,1,mutluluk,2,nasıl olmalı,1,Nasıl Oluşur?,1,newton,1,Onluk,1,Onluk Birlik,1,ot,2,Oyun,3,Oyun Öğretimi,3,Oyun Örnekleri,3,Örüntü ve Süslemeler,1,p harfi,1,p sesi,1,Paket Oyunu,1,Pangea,1,Petrol,1,petrolün önemi,1,rahatlama,1,robot,1,robotlar,1,Rüzgarlar,1,Saf Madde,1,Saf Madde ve Karışım,1,Saf Madde ve Karışımlar,1,Sağlık,3,sağlıklı hayat,1,sanayi,3,Ses,1,ses öğretimi,5,Ses Şiddeti,1,Ses Teknolojileri,1,Ses Titreşimleri,1,Sesin İşitmedeki Rolü,1,spiral,1,Susuzluk,1,şifalı bitkiler,1,şifalı otlar,1,Takvim,1,Takvim Materyali,1,taş,1,tedavi,3,teknoloji,2,Toplama,1,Trafik Güvenliği,1,Trafik Işıkları,1,Trafik Levhaları,1,Trafik Maketi,1,Tsunami,1,Türkçe,2,Uzamsal İlişkiler,1,uzay,2,uzay boşluğu,1,uzayda zaman,1,Uzunlukları ölçme,1,Varlıkların Hareket Özellikleri,1,yapay zeka,2,Yaşam,2,yer çekimi,1,yıldız,1,yıldız sistemi,1,z harfi,1,z sesi,1,zaman bükülmesi,1,Zaman ölçme,1,
ltr
item
Bilgibirlik: Şifalı Otlar Nelerdir?
Şifalı Otlar Nelerdir?
Abdestbozan otu: Bu ot 65-75 cm boylarındaki gülgillerdendir. Rutubetli ortamları sever. Ağrı kesici özelliği, mideye iyi gelmesi ve ateşi düşürmesi ile bilinmektedir.
https://1.bp.blogspot.com/-8xS5CPVd3GM/XsDLI251kWI/AAAAAAAAAOo/lINJxdTT0E85i2vJlXb6qq5O4gnVBZFQgCNcBGAsYHQ/s1600/%25C5%259Eifal%25C4%25B1%2BOtlar%2BNelerdir.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-8xS5CPVd3GM/XsDLI251kWI/AAAAAAAAAOo/lINJxdTT0E85i2vJlXb6qq5O4gnVBZFQgCNcBGAsYHQ/s72-c/%25C5%259Eifal%25C4%25B1%2BOtlar%2BNelerdir.jpg
Bilgibirlik
https://www.bilgibirlik.com/2018/11/sifali-otlar-nelerdir.html
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/2018/11/sifali-otlar-nelerdir.html
true
9222046224268905795
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Devamı Reply İptal Delete By Ana Sayfa PAGES YAYINLAR View All BENZER YAYINLAR ETİKET ARCHIVE SEARCH ALL POSTS İsteğinizle eşleşen bir yayın bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy