Böbrek Taşı Nedir? Nasıl Oluşur?

Böbrek Taşı Nedir? Nasıl Oluşur? Ortalama olarak dünya genelinde insanların böbrek taşı oluşturma olasılığı %12 olarak saptanmıştır.

Böbrek Taşı Nedir Nasıl Oluşur

Böbrek Taşı Nedir? Nasıl Oluşur? 

Ortalama olarak dünya genelinde insanların böbrek taşı oluşturma olasılığı %12 olarak saptanmıştır. Böbrek taşı oluşumunun genetik faktörlerden kaynaklanmasının yanı sıra çevresel etmenlerin etkisi azımsanmayacak kadar yüksektir. Yiyeceklerin yıkanmaması durumunda, sıvı alımının düşüklüğü, sıvı kaybının yüksek olması gibi çevresel faktörler vardır.

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

 • Çok şiddetli böbrek ağrısı çekmek
 • İdrarın kanlı gelmesi
 • Mide bulanması
 • İdrarın vücuttan zor atılması
 • Kusma isteği gibi durumlar en çok görülen belirtileridir.

Böbrek taşı hastalığı için ne gibi önlemler alınmalıdır?

En önemli etkenlerden biri su tüketiminin azlığıdır. İlk yapmamız gerekenler arasında 9-12 bardak su içmek olmalıdır. Tüketilen gıdaların bol su ile yıkanması gerekmektedir. Çay, kahve ve tuzlu gıdalar önemli derecede azaltılmalıdır. Hayvansal gıdalarında böbrek taşı oluşturma olasılığı yüksektir.

Böbrek Taşı Tedavi yöntemleri Nelerdir?

Böbreklerde oluşan taşın doğal yollarla yok edilmesi için küçük boyutta olması beklenir. İlaç tedavisi ile bu mümkündür. Taşın vücutta ki konumuna göre ağrı değişkenlik gösterebilir. Ağrı kesicilerle bu ağrı hafifletilir. Bazı ilaçlar taşın bölünmesini sağlar bölünen taşların vücuttan atılması daha kolay olur. Eğer hasta doğal yöntemlerle taşı vücuttan atamazsa başvurulacak yöntemler lazer ile taş kırma ve ameliyattır. Taş kırma 40-50 dakika süren bir operasyondur. Vücuttaki taşı ses dalgaları ile küçük boyutlara getirilir. Buradaki asıl amaç taşı idrar kanallarından daha kolay geçmesini sağlamaktır. Taşın büyüklüğü ve aldığı konuma göre seans sayısı değişkenlik gösterebilir. Seanslar genellikle haftada 1 tekrarlanır. Doğal yolla düşürülemeyen taşların tedavisinin %70’i ses dalgaları ile halledilebilirken %30’unda ameliyata ihtiyaç duyulur.

Böbrek taşı türleri nelerdir?

Kalsiyum taşları

Böbrek taşlarının %70-75’i kalsiyum fosfattan oluşur. Vücuda kalsiyum almak diş ve kemik sağlığı için önemli rol oynar. Fazla gelen kalsiyum idrar yolu ile vücuttan atılmaktadır. Bu tür taşlar idrarında aşırı kalsiyum bulunan kişilerde görülmektedir.

Ürik asit taşları

Bu taşlar yeterince sıvı tüketmeyen veya çok fazla su içen kişilerde görülmektedir. Bunun yanı sıra genetik faktör de etkili olabilmektedir. Yüksek protein alımında bu taşın oluşumunda büyük rol oynar.

Sistin taşları

Görülme olasılığı çok az olan bir taş türüdür. Ailevi bir hastalık olan sistinüri hastalığı bu taşı oluşturabilir. Oluşabilecek tüm taşların %1 ile %3’ünü oluşturur.

Böbrek taşı en çok kimlerde görülür?

 • En çok 20-40 yaşları arasında görülür.
 • Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha azdır.
 • Beslenmenin zayıf olması durumunda görülebilir.
 • Çok fazla hareket etmeyen kişilerde,
 • Su tüketimine önem vermeyen kişilerde görülme sıklığı fazladır.
Böbrek Taşı Nedir? Nasıl Oluşur? ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 15
 1. Gerçekten faydalı bir yazı olmuş.Bende böbrek taşı sorunu yaşıyordum bu konuyla ilgili pek bilgim yoktu fakat yazınızı okuduktan sonra bu işin ciddiyetini anladım.Yazınız için teşekkür ederim. Sitenize üye oldum yeni yazılarınızı merakla bekliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçmiş olsun. Sitemize üye olduğunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 2. Ne zordur böbrek ağrısı, Allah kimseye taş düşürtmesin. Güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıyı bizzat yeni böbrek taşı düşürmüş yazarlarımızdan bir tanesi yazdı. O da öyle dedi. Ben yazmak isterim kimse bilemez bu ağrıyı demişti. Kulaklarını çınlatalım buradan :) Neyse ki uzun uğraşlar sonucu düşürdü taşlarını. Sadece siz değil genel okuyucularımız için de buradan söylemiş olalım. Öyle bir sıkıntısı olan varsa. İletişim bölümümüzden mesaj bırakmaları yeterli. Her şekilde yazar arkadaşımız elinden gelen yardımı yapacağına eminim.

   Sil
 3. Böbrek taşı ağrısı korkunç bir ağrıdır. Bir tanıdık geçirmişti. Oradan biliyorum. Çok su içmek her yönden faydalı. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doktorlar her sabah aç karnına su içilmesini tavsiye ediyor. Sancısı gerçekten çok zorlu süreçlerle dolu. Allah kimseye yaşatmasın.

   Sil
 4. buda ilginç bir paylaşım olmuş.. gerçekten müthiş yazılar paylaşıyorsunuz.. gerçekten tebrikler.

  YanıtlayınSil
 5. Böbrek taşı düşürmek oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Böbrek taşı nasıl oluşur başlığı altında tüm etkenlere dikkat edilmeli

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru söylüyorsunuz. Başıma hiç gelmedi ama ağrısı çok can yakıyormuş. Umarım hiç birimizin başına gelmez.

   Sil
 6. Bir arkadaşımın bu böbrek taşı düşürme ile geçen zamanını biliyorum çok zor olduğunu söylüyordu. En sonunda idar yolu ile düşürmüştü

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir hayli bir süreç efendim sizin de dediğiniz gibi.

   Sil
 7. Böbrek taşını en iyi bilenlerden biriyimdir sanırım bir ara çok sıkıntı yaşadım tabi çoğunluk az su içmeden hareketsizlikten ve yediklerimize dikkat etmemekten kaynaklanıyor tabi bazı ırsi durumlarda var güzel bilgilendirme olmuş elinize sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun. Bol Bol su içmek çok önemli sadece hasta olduğumuzda değil hasta değilken de bol bol su içmek gerekli. Tekrardan geçmiş olsun.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim artık daha fazla hareket ve su içmeye çalışıyorum

   Sil

E-posta ile bizi takip ediniz

Ad

1. sınıf,15,2. sınıf,5,3 Boyutlu Şekiller,1,3. sınıf,9,4 işlem,1,4. boyut,1,4. sınıf,3,5E Modeli,7,5E Modeli Ders Planı,7,Açı Çeşitleri,1,Açılar,1,ağırlık,1,aile,1,akran,1,aktar,2,apollo 12,1,asteroit,1,astral,1,astral seyahat,1,astral seyahat teknikleri,1,astroloji,1,ay,1,ay olmasaydı,1,Aydınlatma,1,beden,1,Beden Eğitimi,3,Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi,3,besin,1,Bilim,9,Bira Mayası,1,Birlik,1,bitki,2,böbrek,1,böbrek taşı,1,Böbrek Taşı Nedir?,1,Bölme,1,Çarpma,1,çekim gücü,2,çekim kuvveti,1,çevre,1,Çıkarma,1,çocuk eğitimi,1,çöp değiliz,1,Deneyler,1,denge,1,Deprem,1,ders planı,22,diyaliz,1,Doğal Afetler,1,Doğal Sayılar,1,Drama,3,Duygu Maskesi,1,Duygular,1,dünya,1,Dünya'nın dönüşü,1,Dünya'nın Yapısı,1,ebeveyn,1,Eğitim,35,Eğitsel Oyunlar,3,Ekvator,1,empati,1,endüstri 4.0,1,Eşlik,1,Fare Yuvası,1,Fen Bilimleri,7,Fermantasyon Deneyi,1,g harfi,1,g sesi,1,gaz birikimi,1,Geometrik Cisimler,1,geri dönüşüm,2,geri dönüşüm etkinlikleri,1,geri dönüşüm konusu,1,gökyüzü,1,Görsel Sanatlar,1,h harfi,1,h sesi,1,harf,1,harf küpü,1,harf küpü materyali,1,harf öğretimi,5,hayat,1,hayat bilgisi,4,Hayata Dair,1,Hayata Dair Sözler,1,hece,1,Hece Küpü,1,hece küpü materyali,1,huzur,2,hüzün,1,ı harfi,1,ı sesi,1,ışık yılı,1,İlk Okuma Yazma,5,kanser,1,Kara delik,1,Karışım,1,Karışımlar,1,kütle,1,Levhalar,1,Maddenin Halleri,1,Maddeyi Niteleyen Özellikler,1,Mantar,1,Matematik,10,materyal,13,materyal tasarım,8,Mayalanma,1,meditasyon,1,merkez,1,Mevsimler,1,mutluluk,2,nasıl olmalı,1,Nasıl Oluşur?,1,newton,1,Onluk,1,Onluk Birlik,1,ot,2,Oyun,3,Oyun Öğretimi,3,Oyun Örnekleri,3,Örüntü ve Süslemeler,1,p harfi,1,p sesi,1,Paket Oyunu,1,Pangea,1,Petrol,1,petrolün önemi,1,rahatlama,1,robot,1,robotlar,1,Rüzgarlar,1,Saf Madde,1,Saf Madde ve Karışım,1,Saf Madde ve Karışımlar,1,Sağlık,3,sağlıklı hayat,1,sanayi,3,Ses,1,ses öğretimi,5,Ses Şiddeti,1,Ses Teknolojileri,1,Ses Titreşimleri,1,Sesin İşitmedeki Rolü,1,spiral,1,Susuzluk,1,şifalı bitkiler,1,şifalı otlar,1,Takvim,1,Takvim Materyali,1,taş,1,tedavi,3,teknoloji,2,Toplama,1,Trafik Güvenliği,1,Trafik Işıkları,1,Trafik Levhaları,1,Trafik Maketi,1,Tsunami,1,Türkçe,2,Uzamsal İlişkiler,1,uzay,2,uzay boşluğu,1,uzayda zaman,1,Uzunlukları ölçme,1,Varlıkların Hareket Özellikleri,1,yapay zeka,2,Yaşam,2,yer çekimi,1,yıldız,1,yıldız sistemi,1,z harfi,1,z sesi,1,zaman bükülmesi,1,Zaman ölçme,1,
ltr
item
Bilgibirlik: Böbrek Taşı Nedir? Nasıl Oluşur?
Böbrek Taşı Nedir? Nasıl Oluşur?
Böbrek Taşı Nedir? Nasıl Oluşur? Ortalama olarak dünya genelinde insanların böbrek taşı oluşturma olasılığı %12 olarak saptanmıştır.
https://1.bp.blogspot.com/-cbwU0lSdAEo/XsDDa2tWeII/AAAAAAAAAOQ/ei6X2q_pdE8YnfABxOTkmUUEfA93HmqggCNcBGAsYHQ/s1600/B%25C3%25B6brek%2BTa%25C5%259F%25C4%25B1%2BNedir%2BNas%25C4%25B1l%2BOlu%25C5%259Fur.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-cbwU0lSdAEo/XsDDa2tWeII/AAAAAAAAAOQ/ei6X2q_pdE8YnfABxOTkmUUEfA93HmqggCNcBGAsYHQ/s72-c/B%25C3%25B6brek%2BTa%25C5%259F%25C4%25B1%2BNedir%2BNas%25C4%25B1l%2BOlu%25C5%259Fur.jpg
Bilgibirlik
https://www.bilgibirlik.com/2018/11/bobrek-tas-nedir-neden-olusur.html
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/
https://www.bilgibirlik.com/2018/11/bobrek-tas-nedir-neden-olusur.html
true
9222046224268905795
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Devamı Reply İptal Delete By Ana Sayfa PAGES YAYINLAR View All BENZER YAYINLAR ETİKET ARCHIVE SEARCH ALL POSTS İsteğinizle eşleşen bir yayın bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy